Jaktprov

Hundföraren ska hålla sig välinformerad om de bestämmelser som gäller för jaktprov, jaktträning och jakt med hund.
En ny hund ska aldrig släppas på samma oskadade vilt när den första hunden har tröttnat.
Ta alltid stor hänsyn till olika väderförhållanden som kan påverka viltets förutsättningar
vid jakt, jaktträning eller jaktprov.

1 SEPTEMBER 2024 - 28 FEBRUARI 2025

RR-PROV

Kostnad: 100:-
Hunden skall vara minst 15 mån.


RR-prov anordnad vid lämpligt tillfälle.

Hundägaren tar själv kontakt med domare och bestämmer tid och plats.


Alternativ 1: Domaren skall se rådjuret och hunden skall släppas på löpan inom 10 min och arbeta lös
i minst 30 min.


Alternativ 2: Hunden kan provas i terräng med nattgammal snö där färska rådjursspår konstateras. Provet måste påbörjas före kl.10,00 och hunden skall vara lös minst 60 min.


Bedömningen är: Godkänd, ej godkänd, utslagen

1 SEPTEMBER 2024 - 28 FEBRUARI 2025

ÖPPEN KLASS

Anmälningsavgift: 250:-.
Hundägaren ersätter domarna (300:-/ dag samt ev. reseersättning)


Senast dagen före start ska hundägaren kontakta kommissarien via sms eller telefon och meddelas om domare, startdag och provområde så kommissarien kan se att anmälan och betalningen är inne och
godkänna start.


Kommissarie:
Håkan Holmgren
Åsvägen 8
810 40 Hedesunda
Tel: 070-513 38 30
hakan.holmgren@hotmail.com

1 SEPTEMBER 2024 - 28 FEBRUARI 2025

SÄRSKILT RÄVPROV

Anmälningsavgift: 250:-

Hundägaren ersätter domarna (300:-/ dag samt ev. reseersättning)


Senast dagen före start ska hundägaren kontakta kommissarien via sms eller telefon och meddelas om domare, startdag och provområde så kommissarien kan se att anmälan och betalningen är inne och
godkänna start.


Kommissarie:
Håkan Holmgren
Åsvägen 8
810 40 Hedesunda
Tel: 070-513 38 30
hakan.holmgren@hotmail.com

ELITKLASS 2024-2025

Anmälningsavgift: 1000:-
Vid överanmälan kommer lottning att ske enligt fullmäktigebeslut.


Anmälan öppnas 2024-07-01

28 SEPTEMBER - 29 SEPTEMBER 2024

KM HASSELA

Hundägare ansvarar själva för att förse sig med domare att döma hunden under bägge dagarna med, efter det kommer det att ske lottning om domare för hunden.


Sista anmälningsdag 2024-09-20


Fullmäktige
Ola Lindkvist

Tel. 070-670 77 16

Ola.lindkvist2020@outlook.com


Kommissarie:

Lars Backström
Tel. 073-046 23 49


DM Uppdatering kommer

Begränsat antal, DM-deltagare tas ut ur Distrikt 2s olika KM vinnare.


23 - 24 NOVEMBER 2024

DELSBO

Begränsat antal, öppen för JCH.
Icke-Champion har företräde.

Provformen är öppen för medlem i stövarklubben.


Sista anmälningsdag 2024-11-15


Fullmäktige
Ola Lindkvist

Tel. 070-670 77 16

Ola.lindkvist2020@outlook.com


Kommissarie:
Peter Knapp

Tel. 070-392 40 90

Peter.Knapp@ljusdal.se

22 - 23 FEBRUARI 2025

HEDESUNDA

Begränsat antal, öppen för JCH.
Icke-Champion har företräde.

Provformen är öppen för medlem i stövarklubben.


Sista anmälningsdag 2025-02-14


Fullmäktige

Örjan Strömberg

Tel. 073-684 40 45

orjan.stromberg@svenskfast.se


Kommissarie:
Mårten Strömberg
Tel. 073-684 40 45

Marten.Stromberg@moderaterna.se

1 SEPTEMBER 2024 - 28 FEBRUARI 2025

DISPENSPROV

Anmälningsavgift: 400:-

Hundägaren ersätter domarna

(300:-/ dag samt ev. reseersättning)


Elitklass skilda platser.

Provformen är öppen för medlem i stövarklubben.


Anmälan plus startavgift skall vara kommissarien tillhanda senast dagen före start.


Kommissarie:
Håkan Holmgren
Åsvägen 8
810 40 Hedesunda
Tel. 070-513 38 30

Hakan.Holmgren@hotmail.com


HITTA SNABBT

LÄNKAR

INLOGGNING DOMARE

www.prov.stovare.se/login-form

SKOGSPROTOKOLL

Skriv ut dubbelsidig och vänd på kortsidan



RÄV-KM genomförs den 2 november 2024 och är öppet för medlemmar i Gävleborgs läns stövarklubb.


Hundägare anskaffar domare och provmark (Gävleborgs län) själv.


Hundägare anmäler hund till:
Öppenklass Särskilt rävprov 2 november.


eller till ett:


Elitklass Särskilt rävprov (1 november - 2 november) alternativt (2 november - 3 november)

2 november: Provdag KM - Räv.

4 november: Kollegium.


6 november: Klubbmästare RÄV och resultatlista presenteras.



Namn

Telefonnr.

Aspriant

Ort

KM 2024

Lauri Keränen

070-564 95 84


Alfta


Berit Bodin

070-672 21 63


Vallsta


Henrik Österdahl

070-600 56 14


Arbrå


Germund Freimuth

070-370 35 40


Bergby


Jerker Malmberg

070-840 44 15


Bergsjö


Lars Stoltz

073-811 72 90


Bergsjö


Kjell-Arne Östlund

070-419 96 46


Bergvik


Mats-Ola Ljung

070-203 02 98


Bjuråker


Ola Lindkvist

070-670 77 16


Bjuråker


Rolf Johansson

070-394 73 70


Bollnäs


Joachim Fredriksson

070-307 53 67


Delsbo


Jörgen Nyberg

076-811 24 60


Delsbo


Kjell Groth

070-346 06 19


Delsbo


Lars Backström

073-046 23 49


Delsbo


Mats-Erik Lindqvist

072-218 28 88


Delsbo


Ann-Kristin Södergårds

070-251 22 38


Edsbyn


Fredrik Einars

073-070 52 88


Edsbyn


Gunilla Karsbo

070-686 97 56


Edsbyn


Peter Waltersson

073-0270077


Edsbyn


Reino Unosson

070-244 65 21


Edsbyn


Patrik Östlund

076-165 28 17

Aspirant

Edsbyn


Jonathan Forsander

073-845 16 49


Enånger


Robin Stigås

070-567 38 22

Aspirant

Forsa


Magnus Brändeskär

070-561 10 82

Aspirant

Forsbacka


Glenn Andersson

076-830 20 25


Gnarp


Johan Gräntz

070-399 92 49


Gnarp


Patrik Hansson

070-398 13 68


Gnarp


Carl-Mikael Nordén

070-594 66 80

Aspirant

Gävle


Lars Widen

070-274 63 00


Gävle


Tommy Öhman

070-373 93 33


Gävle


Torbjörn Henriksson

070-570 61 16

Aspirant

Harmånger


Johan Jakobsen

070-206 00 75


Hassela


Bengt Engvall

070-604 28 90


Hedesunda


Håkan Holmgren

070-513 38 30


Hedesunda


Mårten Strömberg

073-684 40 45


Hedesunda


Stefan Larsson

070-510 65 67


Hedesunda


Örjan Strömberg

070-544 75 13


Hedesunda


Emil Åberg

070-680 15 58


Horndal


Anders Svahn

070-209 16 45


Hudiksvall


Pär Andersson

070-248 53 66


Hudiksvall


Kent Gustavsson

070-394 08 76


Iggesund


Magnus Ström

070-216 52 33


Iggesund


Stig Gustavsson

070-632 39 78


Järvsö


Sven Gustavsson

070-667 76 24


Kilafors


Clara Nilsson

070-348 79 56


Njutånger


Hans-Erik Eriksson

072-711 09 73


Njutånger


Kjell Bergström

070-259 74 83


Njutånger


Torbjörn Lindström

072-067 80 14

Aspirant

Njutånger


Bengt Olsson

076-836 22 02


Norrala


Lena Wickberg

070-378 47 57


Norrala


Pär Sjölin

073-817 33 75


Norrala


Stig Wernersson

070-308 44 59


Norrala


Hans Kron

070-210 03 69


Näsviken


Lars Äng

070-298 00 55


Näsviken


Bo Englund

070-259 57 01


Ockelbo


Magnus Simonsson

070-678 38 82


Ockelbo


Peter Knapp

070-392 40 30


Ramsjö


Tim Knapp

070-601 92 69


Ramsjö


Patric Sjöbom

070-631 54 85


Rengsjö


Owe Karlsson

070-544 49 72


Skutskär


Bo Eliasson

070-651 62 26


Storvik


Reidar Engström

070-566 18 62


Söderala


Håkan Forsgren

070-313 87 64


Tallåsen


Kasper Eklöf

073-867 43 87 

Aspirant

Torsåker


Daniel Lingman

070-622 74 76


Trönö


Erik Wiik

073-772 89 92

Aspirant

Åmotsbruk


Erkki Ylinen

073-253 85 33


Åmotsbruk


Karl-Åke Wiik

070-582 67 07

Aspirant

Åmotsbruk


Krister Björkman

070-674 23 77


Årsunda


Stig Ögren

070-305 65 28


Årsunda