Nu är anmälan stängd inför KM i Hassela, sista anmälningsdagvar 14/9

 

 Inför KM Hassela -19

Hoppas ni haft en bra lågsäsong, nu börjar det dra ihop sig inför KM i Hassela 28:e till 29:e September!

Anmälan kommer att gå via samma system som tidigare via internet, som nu är öppen för anmälan.

Det går enkelt att boka domare och sen anmäla sig via http://stovare.hundprov.se/ Sista anmälningsdag är 14:e September så det finns gott om tid!

 

Nedan är en lista på Gävleborgs Stövarklubbs domare, de som redan är bokade står det "BOKAD" i den högersta kolumnen. Ska domaren själv starta egen hund eller är upptagen annars så står det "UPPTAGEN" i samma kolumn. 

Man kan även boka två stycken domare som dömmer ena Lördagen och den andra Söndagen. Är en domare bokad enbart ena dagen så står det "BOKAD LÖRDAG" alternativt "BOKAD SÖNDAG" om domaren skulle få en dag över som denne inte är bokad någon av dessa två dagar. 

När domaren blivit bokad eller är upptagen är det bara för domaren att kontakta mig, Amanda Genhammar, via mobil:

070-486 13 05 eller mail: Amanda.Genhammar@Gmail.com alternativ skicka ett meddelande till Gävleborgs Läns Stövarklubb GvlStk på Facebook så ska jag bocka av er som bokad eller upptagen! 

 

Andersson Glenn

Tjärnvik 452

820 77 Gnarp

0652/20882

076-830 20 25

UPPTAGEN

Andersson Lennart

Sketterne 222

826 94 Norrala

0270/30025

070-237 58 29

BOKAD

Andersson Pär

Svarttjärnsvägen 33

824 40 Hudiksvall

0650/12422

070-248 53 66

UPPTAGEN

Baggström Lennart

Ryggesbo 470

828 91 Edsbyn

 

070-568 83 54

 

Bergman Jan

Sterte 745

826 95 Trönödal

0270/37098

070-548 94 55

BOKAD

Bergström Kjell

Örängesvägen 45

825 92 Njutånger

0650/70068

070-259 74 83

BOKAD

Björkman Krister

Främlinghemsv 127

810 22 Årsunda

 

070-674 23 77

BOKAD

Edh Per

Vallen 187

820 76 Jättendal

 

073-819 30 78

 

Englund Bo

Smältvägen 28

816 30 Ockelbo

0297/41696

070-259 57 01

UPPTAGEN

Engström Reidar

Ellne 854

826 92 Söderala

 

070/566 18 62

 

Eriksson Hans-Erik

Övernjöte 154

825 93 Njutånger

0650/71109

072-711 09 73

BOKAD

Eriksson Mats-Ola

Bosta 302

820 77 Gnarp

 

070-229 16 70

BOKAD

Forsgren Håkan

Sylanäsvägen 11

827 32 Tallåsen

 

070-313 87 64

BOKAD

Fredriksson Joachim

Västanäng

820 60 Delsbo

 

070-307 53 67

 

Freimuth Germund

Humlevägen 32

817 40 Bergby

 

070-370 35 40

UPPTAGEN

Groth Kjell

Prettingberg 4579

820 60 Delsbo

0653/21361

070-346 06 19

BOKAD

Gräntz Johan

Milsbron 513

820 77 Gnarp

 

070-399 92 49

BOKAD

Gustavsson Kent

Mälderivägen 4

825 32 Iggesund

 

070-394 08 76

UPPTAGEN

Gustafsson Stig

Säljesta Tovagatan 15

820 40 Järvsö

 

070-632 39 78

BOKAD Lördag

Hansson Patrik

Böle 110

820 77 Gnarp

0652/20163

070-398 13 68

UPPTAGEN

Hedin Arne

Grönsinkavägen 35

810 20 Österfärnebo

0291/30135

070-570 77 90

 

Hemström Mats

Snickarvägen 10

818 32 Valbo

0261/32140

070-357 50 76

 

Hermansson Johan

Sörväna 10

820 60 Delsbo

 

070-639 07 84

 

Holmgren Håkan

Åsvägen 8

810 40 Hedesunda

0291/44161

070-513 38 30

UPPTAGEN

Gunnar Johansson

Hällvägen 10

820 46 Näsviken

0650/30029

070-699 90 59

UPPTAGEN

Johansson Rolf

Belsbo 9310

821 92 Bollnäs

0278/82053

070-394 73 70

BOKAD

Jonsson Anders

Sidskogen 21

820 40 Järvsö

 

070-638 75 72

 

Karlsson Ove

Solvändan 9

814 93 Skutskär

026/74140

070-544 49 72

BOKAD

Karsbo Gunilla

Edlings-Ollas, Åsen 327

828 91 Edsbyn

0271/20203

070-686 97 56

 

Karsbo Gunnar

Rotebergsvägen 144

828 34 Edsbyn

0271/22449

070-601 69 80

 

Keränen Lauri

Mossbo 622

822 92 Alfta

0271/15297

070-564 95 84

 

Kling Curt

Brändbo 18

820 62 Bjuråker

0653/32006

070-398 60 30

 

Knapp Peter

Norrväljevägen 10

820 46 Ramsjö

 

070-392 40 90

UPPTAGEN

Knapp Tim

Norrväljevägen 23

820 46 Ramsjö

 

070-601 92 69

UPPTAGEN

Kron Hans

Ingalid 21

820 64 Näsviken

 

070-210 03 69

UPPTAGEN

Larsson Stefan

Ölbovägen 41

810 40 Hedesunda

0291/10798

070-510 65 67

BOKAD

Ljung Mats-Ola

Hedviksfors 6431

820 62 Bjuråker

0653/24084

070-203 02 98

BOKAD

Lindkvist Ola

Björsarv 246

820 62 Bjuråker

 

070-670 77 16

UPPTAGEN

Lindqwist Mats-Erik

Östra Tolbo 211

820 60 Delsbo

 

070-293 96 20

BOKAD

Lindström Bengt

Östra Åvägen

825 32 Iggesund

0650/22633

070-393 20 46

BORTTAGEN

Nilsson Erik

Björklinge-Gränby 31

743 74 Björklinge

0183/70111

070-531 24 82

 

Nyberg Jörgen

Tjärnmyra 41

820 60 Delsbo

0653/23223

076-811 24 60

 

Nyberg Kenneth

Björsarv 52

820 62 Bjuråker

0653/31001

 

 

Olsson Bengt

ale 260

826 94 Norrala

0270/60371

 

 

Olsson Bernt-Olov

Lassavägen 6

828 34 Edsbyn

0271/22860

 

BOKAD

Olsson Mikael

Sixbovägen 20

810 20 Österfärnebo

0291/30080

070-372 01 48

 

Simonsson Magnus

Svartsbovägen 27

816 94 Ockelbo

0297/43004

070-678 38 82

BOKAD

Sjölin Pär

Ingsta 855

826 94 Norrala

0270/30027

073-817 33 75

UPPTAGEN

Strid Per-Erik

Östra Höle 9358

821 98 Rengsjö

 

073-028 22 22

UPPTAGEN

Ström Magnus

Östra Åvägen 9

825 32 Iggesund

0650/21133

070-216 52 33

UPPTAGEN

Strömberg Mårten

Jon Pers väg 20

810 40 Hedesunda

0291/60059

073-684 40 45

BOKAD

Strömberg Örjan

Jon Pers väg 20

810 40 Hedesunda

0291/60135

070-544 75 13

 

Svahn Anders

Hallen 42

824 91 Hudiksvall

0650/540812

070-285 48 13

BOKAD

Södergårds Ann-Kristin

Kyan 226

828 91 Edsbyn

 

070-251 22 38

 

Unosson Reino

Edmans väg 46

828 30 Edsbyn

0271/22468

070-244 65 21

UPPTAGEN

Waltersson Peter

Faluvägen 137

828 30 Edsbyn

0271/13200

073-027 00 77

UPPTAGEN

Wernersson Stig

Ale 254

826 94 Norrala

0270/35103

070-308 44 59

 

Westermark Jan

Hamre 56

820 70 Bergsjö

 

076-138 03 97

BOKAD

Widén Lars

Oppalavägen 21

805 97 Gävle

0261/45060

070-274 63 00

 

Wickberg Lena

Korshögen 408

826 94 Norrala

0270/30091

070-378 47 57

UPPTAGEN

Wirén Per-Inge

Valbovägen 108

818 33 Valbo

0261/31376

070-657 78 11

 

Ylinen Erkki

Kilbacksvägen 2

816 95 Åmotsbruk

0297/60016

073-253 85 33

 

Åberg Emil

Grönsiska 10

774 68 Horndal

 

070-680 15 58

BOKAD

Äng Lars

Hålsjö 312

820 64 Näsviken

0650/33145

070-604 01 26

 

Ögren Stig

Nedre vägen 32

810 22 Årsunda

0262/90914

070-305 65 28

 

Öhman Tommy

Slåttervägen 37

802 70 Gävle

 

070-373 93 33

BOKAD 

Österdal Henrik

Norrängevägen 57

820 10 Arbrå

 

070-600 56 14

 

Östlund Kjell-Arne

Nordäng 738

826 67 Bergvik

 

070-419 96 46

UPPTAGEN

Backström Lars

Håknorrbo 2914

820 60 Delsbo

 

073-046 23 49

BOKAD

Eliasson Bo

Kung Oscars v.25

812 31 Storvik

0290/10826

070-651 62 26

UPPTAGEN

Engvall Bengt

Norra Lillängsvägen 16

810 40 Hedesunda

0291/44068

070-604 28 90

 

Olsson Nils

Scönningsvägen 15

822 92 Alfta

 

070-303 80 42

 

Örtby Anders

Roren 2377

820 11 Vallsta

 

070-563 86 00

 

 

20190602_141136

Uställningen i Alfta

 

Tack medverkande och deltagare som har sett till att vi hade en så bra utställning i Alfta den 2:a Juni 2019. Vi fick se många fina stövare, totalt var det 43 hundar anmälda med 1 Uppfödargrupp & 1 Avelsgrupp.

Vi hade lite olika raser och många fina hundar, anmält var:

19 Finskstövare, 1 American Foxhund, 3 Schillerstövare, 2 Luzernstövare, 6 Smålandsstövare 1uppfödargrupp 1 avelsgrupp, 14 Hamiltonstövare 1 Uppfödargrupp och 9 Beagles delade ring med oss.

 

20190602_141536

BIS blev Hamiltonstövaren J RR ÅHLSTIGENS ELLA SE59971/2014 med ägare Karl Sundblom, Östansjö.
 
20190602_121317
BIS 2 Luzerner J MOLLE SE44257/2016 med ägare Evald Häll, Järvsö.
 
20190602_113902
BIS 3 Finskstövaren J DAGLEGANS FIXXA SE32838/2017 och ägare Fredric Lööv, Sätra.
 
20190602_125219
BIS 4 Smålandsstövaren FÖRNEBOS JACKO SE21592/2016 med ägare Filip Hansson, Bjursås.
 
20190602_120159
Reserv BIR Schillern J GRYNNINGSTIMMENS ERIS SE44893/2015 Med ägare Malin Norstedt, Enviken.

 

 

Årsmötet 2019

Tack för ett trevligt & lyckat årsmöte även detta år!

 

Vi började med seminarium klockan 10 då Mårten strömberg gick igenom arbetet och förbättringar med KM samt disskutionerna på sociala medier.


Håkan Holmgren gick igenom funktioner på Hundprov & Hitta.Stovare.

20190428_112600


Stig Wernersson pratar om behovet av uppföljning av stövarnas utveckling genom tiderna samt behovet
av en målsättning med framtida utveckling av förmågorna, det skulle behövas en problemanalys av
förmågor som kan behövas utvecklas. Vi får tacka Stig för sin genomgång och även senare för jobbet som Mötesordförande.

20190428_115029

 

Efter en kort fikapaus började vi med årsmötet klockan 12.

Vi gick igenom dagsordningen, budgetar & resultat, verksamhetsplanen, etc. 

Jobbet med protokollet pågår nu och kommer komma ut inom kort på hemsidan.

 

Våra medlemmar önskade förvalta ekonimin mer genom ex. ungdomsjakter & utbildningsjakter.

Domarersättningen beslutades höjas till 300: - från 200: -.

Styrelsens förslag om prishöjning från 500: - till 600 : - för rörligt elitprov fastslogs.

Frågan om radering av fri start för hundens första jaktprov eller utställning lyftes där medlemmarna beslutade ha kvar den fria starten vid hundens första jaktprov för att locka fler att starta sina stövare på jaktprov.

Gratis utställningsstart uteblev dock då det blir administrationsproblem med nya utställningssystemet som kommer.

 

Vi tackade av våran styrelsemedlem & medlemsansvarig Gunnar Johansson, som fick en fin tavla som tack för hans uppdrag. Tack Gunnar för bra arbete!

 

20190428_131806

 

Vandringspristagarna & 1:a, 2:a & 3:a på KM fick sina priser. Det finns separata inlägg om pristagarna här på startsidan!

Vi tackar även årets funktionär: Glenn Andersson

Samt den domare som dömt flest prov denna säsong, 10+, Hans Kroon

Dessa två tackas av för deras gedigna arbete för klubben med ett år gratis medlemskap.

 

20190428_132147

 

Vi tackar så mycket från styrelsen alla som ställt upp & medverkat, kul att se så många medlemmar engagera sig!

 

För er som ej kunnat deltaga men är nyfiken på handlingarna så hittar ni dem fortfarande nedan:

 

Föredragslista

Ordförande har ordet

Verksamhetsberättelse  (Bilaga 1)

Resultatsrapport 2019 & Balansrapport 2019 (Balaga 2)

Revisionsberättelse 2019 (Bilaga 3)

Verksamhetsplan 2019 - 2020 (Bilaga 4)

Budget 2019 (Bilaga 5)

Jaktprovsprogram 2019 - 2020 (Bilaga 6)

Utställningar 2019 (Bilaga 7)

 

 

Vinnare av Vandringspriser 2019

 

Hundhällens RR-horn                                                    Bo Ros VP

Gästrikerävens Guzz                                                                  Gästrikerävens Guzz

  SE38670/2016                                                                          SE38670/2016

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                              Magnus Simonsson Ockelbo

 

Allan Rehmströms VP                                                     Minna pokalen

Gästrikerävens Guzz                                                                    Gästrikerävens Guzz

SE38670/2016                                                                               SE38670/2016

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                                ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo

 

Skallpokalen Schiller                                                         Skallpokalen Finsk Stövare

Gästrikerävens Guzz                                                                      Wertti

SE38670/2016                                                                                SE29570/2017

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                                  Kasper Eklöf Torsåker

 

Skallpokalen Hamilton                                                        KamrerB Friesendahls VP

Hagets Bira                                                                                       Högbrons Pia

SE47593/2011                                                                                   SE27596/2017

Krister Björkman Årsunda                                                                Jörgen Nyberg Delsbo

 


Gustav Pettersson VP                                                         Silverhornet

Bloksbergs Styrk                                                                               Ingen Utdelning

SE45918/2014

Peter Knapp Ramsjö

 

Ockelboutställningen 2019 genomfördes den 27:e April lyckat!

Vi fick se många fina hundar och det var ovanligt hög klass genomgående.

images

Vi vill tacka vår sponsor Four Friends som sponsrat med hundfodersäckar till vinnarna!

 

 

 

 '

 

 

Ordningen BIS Blev nr 1 Finskstövaren:

BIR HANDSKMYRANS FREYA SE 32585/2017 ÄG BENGT-ÅKE SKOG, ÅRSUNDA
 
BIM MANVALLENS RIKI SE30820/2016 ÄG. MORGAN LJUNG, BJURÅKER
 

Finsk

 

Smålandsstövaren:

BIR FÖRNEBOS MILLE SE49867/2017
                                                                                       ÄGARE TILL BÅDA ÄR ULLA BJÖRKLIN, JÄRVSÖ
BIM FÖRNEBOS NETTA SE 39592/2018
 
Smålands
 
Sabueso Espanol:
 
BIR CONCHA SE41244/2016 ÄG ANN-CHARLOTTE ANDERSSON, ÅRSUNDA
 
Sabueso Espanol
 
Schillerstövaren:
 
BIR SEJCH Iza SE17552/2015 Äg. Hans Åberg, Enviken 
Iza blev också SEUCH
 
Schiller
 
Reserv:
Hamiltonstövaren:
 
BIR KNEKTAVALLENS SITA SE38663/2016 ÄG CONNY HEDQVIST, MÖKLINTA
 
BIM NILSDREVETS ZACCO SE32618/2018 ÄG STEFAN WALL, JÄTTENDAL
 
Hamilton

Nu har det lanserats en ny sida som jaktprov ska anmälas igenom från Svenska Stövarklubben som nu blir mer rikstäckande där alla lokalklubbar ingår i det nya systemet. 

Vår sida är då:

 

www.stovare.hundprov.se/gbsk

                            

                Vinnare av DM i Strömsund och vidare till SM.

                          SE37486/2011 RR Such Sjch Krokbuans Driva.

                          Äg:Patric Nilsson,Rengsjö.

                          !cid_IMG_009711

                      

 

Stort grattis till Hamiltonstövaren Krokbuans Driva och ägaren Patric Nilsson till en fantastisk fin prestation på DM i Strömsund! Lycka till på SM!

Hälsningar Mårten Strömberg, Ordförande

     

 

Med en titt i backspegeln så har vi haft tur med väder och vind när KM 2018 genomfördes i Hasselaskogarna. Hösten har verkligen visats sig från sin vackraste sida.

Ifrån arrangörssidan så vill vi rikta ett stort tack till domare, vägvisare, Hassela Ski Resort (Boende) samt Holmen Skog som upplåtit sin marker till provet. Utan dessa aktörer så hade det inte blivit något KM.

 

 

KM Hassela 2018 

Resultat.

1:a plats och klubbmästare Bloksbergs Styrk/ Peter Knapp Ramsjö

2:a plats Högbrons Jallu/ Börje Olsson Bergsjö

3:a plats Krokbuans Driva/ Patric Nilsson Rengsjö

Dessa tre ekipage kommer att representrera Gävleborgs läns stövarklubb på DM i strömsund i mitten på oktober. 

 

Start och resultatlista KM Hassela 29 - 30 september 2018
Ras Hund   Ruta Domare Drev/poäng Pris Pris Ekl Tot Plac.
FIN Lillnipens flamma SE43063/2013 Dag 1 29/9  19  M-O Ljung  0/10  0    
  Lennart Halvarsson Njutånger Dag 2 30/9    Startar ej dag       0  
FIN Vidstiges Meja SE37544/2014 Dag 1 29/9  12  L. Andersson  92/50  2    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9  15  K. Gustavsson  69/46  3  3  6
FIN Lillnipens Frej. SE43066/2013 Dag 1 29/9  15  K. Gustavsson  49/46  3    
  Magnus ström Iggesund Dag 2 30/9  7  J.Gräntz  15/19  0  0  
HAM Bomarkens Zeline S29011/2009 Dag 1 29/9  14  O. Lindqvist  50/48  3    
  Gunilla Karsbo Edsbyn Dag 2 30/9  8  S. Larsson  103/54  2  3  5
FIN Alapörkän Kiia SE13048/2017 Dag 1 29/9  5  T. Knapp  0/7  0    
  Jan Wilhelmsson Hudiksvall Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lillnipens Edwin SE31268/2012 Dag 1 29/9  6  B.O Olsson  46/46  3    
  Gunnar Johansson Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Hagets Bira SE47593/2011 Dag 1 29/9  4  G.Freimuth  120/57  1    
  Krister Björkman Årsunda Dag 2 30/9  6  B.O Olsson  23/17  0  3  7
FIN Bloksbergs Styrk SE45918/2014 Dag 1 29/9  2  A-K Södergård  120/57  1    
  Peter Knapp Ramsjö Dag 2 30/9  18  T. Öhman  50/54  3  2  1
HAM Lex Birk Festis SE33764/2013 Dag 1 29/9  17  H.E Eriksson  0/10  0    
  Pär Sjölin Norrala Dag 2 30/9  9  J.Westermark  0/10  0  0  
FIN Bagskjuldalen´s Lissi SE58843/2014 Dag 1 29/9  3  M-O Eriksson  32/20  0    
  Hans Kron Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Kroonmäen Alma SE53002/2010 Dag 1 29/9  8  S.Larsson  120/55  1    
  Per-Erik Strid Rengsjö Dag 2 30/9  13  E. Åberg  62/47  3  2  4
HAM Rosådalens Thyra SE31191/2015 Dag 1 29/9  9  J.Westermark  120/55  1    
  Håkan Holmgren Hedesunda Dag 2 30/9  14  O.Lindqvist  0/4  0  0  
FIN Högbrons Jallu SE31247/2013 Dag 1 29/9  16  A.Svahn  49/50  3    
  Börje Olsson Bergsjö Dag 2 30/9  1  K. Bergström  120/58  1  2  2
HAM Näslyckans Stoj SE29121/2011 Dag 1 29/9  11  M.Byman  95/51  2    
  Kalle Wiik Åmotsbruk Dag 2 30/9  19  M.O Ljung  0/8  0  0  
FIN Högbrons Ronja SE39591/2011 Dag 1 29/9  13  E.Åberg  0/9  0    
  Lars Högström Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lunnsjöns Selma SE57058/2011 Dag 1 29/9  18  T.Öhman  22/18  0    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Bomarkens Sune S29017/2009 Dag 1 29/9  10  M.Strömberg  29/15  0    
  Lena Wickberg Norrala Dag 2 30/9    Startar ej      0  
HAM Hartrajens Siri SE35743/2016 Dag 1 29/9  1  K.Bergström  120/52  1    
  Bo Eliasson Storvik Dag 2 30/9  17  H.E Eriksson  0/6  0  0  
HAM Krokbuans Driva SE37486/2011 Dag 1 29/9  7  J.Gräntz  56/52  3    
  Patric Nilsson Rengsjö Dag 2 30/9  5  T. Knapp  120/53  2  3

 

 

 

 

 

 

 

 

Besökare idag: 17
Denna månad: 837
Totalt: 153418

FÖRETAG SOM STÖDJER GÄVLEBORGS LÄNS STÖVARKLUBB 

header_logo DELSBO        

Svedea.gif   

 image001SÖDERHAMN 

header-object     

logga

jj-banner_stovarklubb_2015-06

 

fredag
20
september
Elise, Lisa

2019
Vecka 38

Nu finns mössor, kepsar & termos att köpa med våran logga på.

Marinblå mössa med "Gävleborgs stövarklubb loggan"
Marinblå keps med modernt stuk och bra passform, även den med loggan.
Pris: 100 kr/styck.
Pris för både keps & mössa: 150kr
(finns hos styrelsemedlemmar till försäljning)
Pris : Termos 250 kr
 januari 2019 
1tis
 Nyårsdagen
2ons
Svea
3tor
Alfred, Alfrida
4fre
Rut
5lör
Trettondedagsafton
Hanna, Hannele
6sön
Trettondedag jul
Kasper, Melker, Baltsar
7mån
August, Augusta
8tis
Erland
9ons
Gunnar, Gunder
10tor
Sigurd, Sigbritt
11fre
Jan, Jannike
12lör
Frideborg, Fridolf
13sön
Knut
14mån
Felix, Felicia
15tis
Laura, Lorentz
16ons
Hjalmar, Helmer
17tor
Anton, Tony
18fre
Hilda, Hildur
19lör
Henrik
20sön
Fabian, Sebastian
21mån
Agnes, Agneta
22tis
Vincent, Viktor
23ons
Frej, Freja
24tor
Erika
25fre
Paul, Pål
26lör
Bodil, Boel
27sön
Göte, Göta
28mån
 Konungens namnsdag
Karl, Karla
29tis
Diana
30ons
Gunilla, Gunhild
31tor
Ivar, Joar