Allan Rehnströms vandringspris 1950
Schiller

Pokal

Statuter

Pokalen, som är ett vandringspris, är skänkt av Gävle-Jägare till minne av Allan Rehnströms insatser till stövaravelns fromma.

  1. 1.      Om priset tävlas vid GvlStk:s jaktprov och tilldelas den hanhund av schiller, som på
    jaktprov erövrat 1:a pris, samt har minst GOOD vid exteriörbedömning. Vid särskiljning avgör åldern, där yngst har företräde.
  2. 2.      För att bli ständig egendom, skall pokalen erövras 3 ggr. utan ordningsföljd, med olika hundar.

Vinnare

År                 Hund                                                        Ägare

 

1950              Skott 950/46                                             O. Olsson, Kolbäck

1961              Tuveskogens Ruff 5383/54                      S. Carlsson, Högbo

1962              Tuveskogens Ruff 5383/54                      S. Carlsson, Högbo

1971              Trulls S27828/68                                      Jan Holm, Viksjöfors

1974              Pan S30183/72                                         N-E. Olsson, Ljusdal

1975              Kej 7127/72                                              W. Delin, Hudiksvall

1983              Ruff S34268/79                                       Nore Stadigs, Edsbyn

1984              Ruff S34268/79                                       Nore Stadigs, Edsbyn

1985              Pan S67729/79                                         Kent Hansson, Ockelbo

1986              Ingen utdelning

1987              Boy S21467/85                                        Thomas Åhlund, Gävle

1988              Hammarskogens Acke S40812/84            Sten Nordh, Bollnäs

1989              Hammarskogens Acke S40812/84            Sten Nordh, Bollnäs

1990              Dunder S23719/87                                   Per Olsson, Järvsö

1991              Simon S38078/85                                    Göran Bredin, Näsviken

1992              Gräsbergets Boj S30526/88                     Håkan Alkberg, Ockelbo

1993              Konnbergets Vassko S50620/88               Nils Lantz, Järvsö

1994              Jägarmyrens Turbo II S14930/91             Reidar Engström, Söderala

1995              Jägarmyrens Turbo II S14930/91             Reidar. Engström, Söderala

1996              Klotrollets Freddy S38325/89                 Sören Strandberg, By-Kyrkby

1998              Berox Arvid S39402/97                           Sten Nilsson, Färila

1999              Gräsbergets Mick S40003/97                   Magnus Simonsson, Ockelbo

2000              Gräsbergets Mick S40003/97                   Magnus Simonsson, Ockelbo

2001              Berox Arvid S39402/97                           Sten Nilsson, Färila

2002              Barr S37303/98                                       Ingemar Ekengren, Ljusne

2003              Lindalunds Isak S25858/2001                  Annelie & Sven-Olov Lindgren, Sandviken                                                                                

2004              Kölsjöns Zingo S43591/2000                   Sten & Hans Nordh, Bollnäs

2005              Käbbaskogens Idor S32977/2002            Anders Fahlberg, Delsbo

2006              Käbbaskogens Idor S32977/2002            Anders Fahlberg, Delsbo

2007              Sidskogsbergets Calle S45069/2004        Sten Nilsson, Färila

2008              Utdelas ej

2009              -”-

2010              -”-

2011              -”-

2012              -”-

2013             Sunneröns Brasse s41307/2007             Jan Haglund,Färila

2014-15       Sunneröns Brasse s41307/2007             Jan Haglund,Färila

2016             Utdelas ej

2017             Jamesson se45416/2015                       Simon Molarin,Kårböle.

2018             Gästrikerävens Guss SE38670/2016       Magnus Simonsson, Ockelbo

 

 

                                                                                                                                                       

Bo Ros VP 2007

Rävpris

Tavla med rävmotiv.

 

Statuter

 

Priset erövras av den hund som tagit 1:a pris på räv under året.

Högsta egenskapspoäng avgör, om flera hundar erhållit "räv-etta" samma år.

Hund som tagit pris på "Särskilt rävprov", har alltid företräde.

Erövras för alltid efter två inteckningar av hund, eller hundar med samma ägare.

 

 

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                                         Ras                       Ägare

2007              Rävuddens Scott S60435/2004                                  Sch    Hans Johansson, Alfta

2008              Gräsbergets Tina S47493/2007                                 Sch    Magnus Simonsson, Ockelbo

2009              utdelas ej

2010              Biabys Eka S47788/                                                   Fin      Per Claesson, Järvsö

2011              Gräsbergets Tina S47439/2007                                 Sch      Magnus Simonsson Ockelbo

Tilldelas Magnus Simonsson Ockelbo

 

Nyuppsättning                   

2012             Knasbackens  Bosse SE 33609/2011                              Ham    Per Skogh,Alfta             

2013             Knasbackens  Bosse SE 33609/2011                              Ham    Per Skogh, Alfta

2016             Viitajoen Metal        SE 57756/2014                              Fin      Joakim Fredriksson, Delsbo

2017              Speelas Cita            SE42909/2013                               Fin      Torbjörn Lindström,Njutånger.7

2018              Lillnipens Freja       sSE43062/2013                             Fin      Simon Molarin, Kårböle.

                  

                     

 

 

Gustav Petterssons Vandringspris 1960

Tennvas

 

Statuter

 

  1. 1.      Priset skall av samma ägare vinnas 3 ggr.

 

Priset delas numera ut till klubbmästaren.

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                                           Ras                      Ägare

 

1960       Ekodalens Rita S11153/57                 ham           I. Axelsson, Dådran

1961       Eni  4803/57                                      fin            A. Lindberg, Söderhamn

1962       Tua  7942/58                                     fin            Nils Olsson, Viksjöfors

1963       Lessy S15140/56                                ham          T. Wall, Sandviken

1964       Siljansdalens Jack S17831/59            ham          E. Ollas, Ingels

1965       Träff S19272/59                                ham          J. Widgren, Hästbo

1966       Carr S21626/64                                 ham          B. Wigge, Hassela

1967       Hargårdens Cita S34398/63               fin            W. Palm, Alfta

1969       Kaj S22444/65                                   ham          K. Lundin, Hassela

1970       Jeri  1632/72                                    fin             Bertil Rudman, Alfta

1971       Speja S18199/68                               ham           R. Svensson, Årsunda

1972       Taija SF10674/70                              fin             O. Lövgren, Korskrogen

1973       Järvsöstigens Diana S29811/70         ham           Sten Hagman, Ljusdal

1974       Pippi S15480/69                                fin             S. Östlund, Norrsundet

1975       Snobben S23199/72                          ham           G. Rudtoft, Bollnäs

1976       Roj S50253/71                                  fin              Tore Kron, Näsviken

1977       Jana S35604/76                                ham            J. Wilhelmsson, Hudiksvall

1978       Zar S47148/74                                  ham            Hans Karsbo, Edsbyn

1979       Panu SF25549 S/74                           fin              Pentti Niemelä, Valbo

1980      Järvsöbos Roy S46214/77                  ham            Finn Arvidsson, Bollnäs

1981     Järvsöbos Roy S46214/77                   ham            Finn Arvidsson, Bollnäs

1982     Rask S48760/76                                  ham            O. Martinsson, Gävle

1983     Micko S43294/78                                fin               Nils Olsson, Alfta

1984     Stoj S34085/79                                   ham            Astor Larsson,Voxnabruk

1985     Jatta SF44654 K/78                             fin              Börje Olsson, Bergsjö

1986     Jössebo Jokko S41616/83                   fin               Carl Pettersson, Ockelbo

1987     Linabackens Rai S39480/83                 fin               Ove Falkare, Norrala

1988     Knådas Zari S22441/83                        ham            Hans & Gunilla Karsbo,Edsbyn

1989     Solvändans Arro S52582/84                 fin              Gillis Östling, Skutskär

1990     Eero S52097/81                                   ham            A. Andersson, Enånger

1991     Zindy S39702/87                                  ham            Ulla Häll, Bollnäs

1992     Ringkallens Zilina S47844/89                fin              Per-Inge Wirén, Valbo

1993     Hedkällans Cilla S55391/88                  ham            S. Söderström, Valbo

1994      Lulås Stej S42144/87                           ham            Sölve Johansson, Alfta

1995      Bomarkens Pila S22626/90                  ham            Håkan Jansson,Söderhamn 

1996      Ringkallens Kia S30469/93                  fin               Pentti Niemelä, Valbo

1997      Bomarkens Pila S22626/90                  ham            Håkan Jansson,Söderhamn

1998      Rotebos Diana S54800/92                    ham            Bertil Östling, Järvsö

1999      Rotebos Diana S54800/92                    ham            Bertil Östling, Järvsö

2000      Välikyläs Tella S42342/93                    fin              Sven Wiklund, Järvsö

2001      Ella S12295/97                                     fin              Mats Nyberg, Delsbo

2002      Ayla S39266/99                                    fin              Patrik Hansson, Gnarp

2003      Fanny S33694/96                                 fin              Pär Andersson,Hudiksvall

2004      Skräddarbackens Jacko S43913/99      ham            Erik Olsson, Järvsö

2005      Gubbalyckans Marco S27920/2000       ham            Bo Leidström, Åshammar

2006      Tessy S38176/2004                              fin           Lennart Andersson,Hedesunda

2007      Kroonmäen Jesse S43535/2003            fin         Ulf Embretsen, Färila

2008      Kallravallens Micko S28578/2002         fin          Peter Knapp, Hennan

2009      Lussan S21076/2000                            fin          Krister Björkman,Årsunda

2010     Häsenskogens Wilma S26422/07           fin          Stefan o Robert Larsson,Hedesunda   

2011     Roy  S28736/09                                    fin          Kent Åkerlund, Gävle

2012     Bella S 37998/2008                              ham        Bo Eliasson Storvik           

2014     Hagets TUVA S36978/2006              ham     Örjan/Mårten strömberg,Hedesunda

2015    Villipuron Kusti Se19880/2010        fin       Jörgen Nyberg,Delsbo

2016    Kaskgårdens Atlas  S 50376/2006    fin        Peter Knapp,Hennan

2017    Kroonmäen Alma  SEE53002/2010   fin        Per-Erik Strid, Rengsjö

2018    Kroonmäen Jack     SE66212/2010        fin         Kjell-Arne Östlund, Bergvik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hundhällens RR – Horn 2004

Örjan och Mårten Strömberg, Hedesunda

 
 
Statuter

 

Priset skall tilldelas den stövare, ägd av medlem i GvlStk, som under en och samma säsong och av GvlStk fastställda provtider, såväl fasta som öppna, uppnår följande status.

  1.   Stövarens ålder får ej överstiga 4 år
  2.   Den skall ha tilldelats lägst 2:a pris på jaktprov hare/räv + RR-diplom
  3.   Om flera stövare uppnått statuten, skall den yngsta alltid gå före oavsett prisvalör på jaktprov.
  4.  RR-Hornet skall utdelas varje år och erövras för alltid av den ägare som erövrat priset med 2 st olika hundar.

 

Bedöms;   RR à lägst 2:a ökls yngst

 

Vinnare

 

 

År Hund Ras Ägare

2004

Hundhällens Siri S44696/2001                Ham     Mårten & Örjan Stömberg

2005

Peggy S56949/2002  Ham Samuel & Sven Lindh,  Edsbyn

2006

Tessy S38176/2004  Fin Lennart Andersson,Hedesunda

2007 

Lunnsjöns Loke S29492/2005          Fin Peter Knapp, Hennan
2008  Kilbackens Raju-Frida S41224/2004  Fin Sören Högberg,Lingbo
2009  Utdelas ej    
2010  Häsenskogens Wilma S26422/06        
 Fin Stefan & Robert Larsson,Hedesunda                
2011  Lillnipens D`Ante

 Fin

Håkan Skytt,Älvkarleby
2012  Buspersgårdens Sixten SE 46820/2011  Ham Gunnar Karsbo,Edsbyn
2013  Hagets Bira  SE47593/2011    
 Ham Christer Björkman,Årsunda
2014-15  Rödstamons sixten SE43001/2012  Ham  Bo Lejdström,Åshammar
2016         Krutholmens Edda SE 37071/2013  Ham  Carolin & Stig Ögren,Årsunda
2017  Rosådalens Thyra   SE31191/2015  Ham  Håkan Holmgren,Hedesunda.
2018  Åhlstigens Ella SE59971/2014   Ham  Karl Sundblom Horndal

                                                                                                                                   Rev
                             Johnny Perssons Vandringspris 2005

(Tenntallrik)

 

  1.      Priset delas ut första gången för tävlingsåret 2005. Det skall vandra i 10 år och delas ut för alltid på årsmötet 2017.
  2.     Alla stövarraser får tävla om priset.
  3.     Gäller endast vid elitklassprov,(dispensprov), arrangerade av Gävleborgs läns Stövarklubb.
  4.     Hundägare skall vara medlem i GvlStk.
  5.     Inteckning i priset tilldelas den hund/tik som under året har erövrat 1:a pris ekl barmark och som har uppnått högst egenskapspoäng.
  6.     Vid samma poäng räknas först längsta drevrepris och i andra hand den hund/tik som är yngst..
  7.     Priset erövras för alltid till den hund/tik som tilldelats den högsta egenskapspoängen, efter 10 år.

 

 

Vinnare

 

År             Hund                                           Ras           Ägare

2005              Lady-Diva S31942/99                              Ham               Åke Lindkvist, Arbrå

2006              Botelbackens Ekko S21573/01                 Fin                 Anders Örtby, Vallsta

2007              Kroonomäen Jesse S43535/03                 Fin                 Ulf Embentsén, Färilla

2008              Byggemarkens Drillo                                Ham               Ing-marie Stridh,Österfärnebo

2009              utdelas ej

2010              utdelas ej

2011              Pell-Antforsens Roy                                 Fin                 Kent Åkerlund

2012              Bella S 37998/2008                                 Ham              Bo Eliasson ,Storvik

2013              Buspersgårdens Sixten SE46820/2011     Ham              Gunnar Karsbo,Edsbyn

2014     Vinns för alltid av Byggmarkens DRILLO                       Ing-Marie Stridh,Österfärnebo

 

 

Kamrer B. Friesendahls vandringspris 1953

Harhuvud i träskulptur

 

Statuter

 

Priset är avsett som uppmuntran för unghunds prestation vid jaktprov.

Priset tillfaller stövare, som ej fyllt fem år och som under två jaktprov visat sig vara klubbens bästa hund inom denna åldersklass.

I händelse av jämngodhet under provet skall yngste hund äga företräde.

 

Förtydligande

 

Priset utdelas till den hund, som visat sig vara  årets bästa unghund oavsett ras.

Priset tillfaller den hund, som två gånger varit provets bästa hund inom denna årsklass.

1:a pris elitklass gäller högre än 1:a öppenklass, som i sin tur gäller högre än 2:a pris

elitklass o.s.v.

 

Vinnare

 

ÅR HUND RAS ÄGARE

1953

Käck S10964/50 ham G. Sjöö, Borlänge

1954

Tell 6876/52 dunk H. Svärd, Heby

1958

Ch Huki 5642/55 fin H. Nyström, Borlänge

1960

Eni 4803/57 fin A. Lindberg,  Söderhamn

1961

Jäger 5279/57 ham H. Wallin,Bredbyn

1962

Tusse 6465/59  ham  T. Stark, Högstrand

1965

VilmaS24150/62                    ham   Å. Tännström,Domnarvet

1966

HargårdensCivaS34399/63    fin HerbertSwartswe,Ovanåker

1967

Dino S20300/64 ham Karl-Erik Söderström, Älvkarleby

1969

Trittbergets PrickS17603/66  ham  P-Y Östlund, Änge

1970

Jassa SF10108/69   fin Olof Björin, Söderhamn

1971

Peggy S33132/67                   sch Sven Gustavsson, Järvsö

1972

Prins  S32119/68  ham  G. Tångring, Järvsö

1973

BeppeS31486/69                  fin    Bengt Andersson, Bollnäs

1974

Rajja II S20649/70    fin   I. Persson, Ytterhogdal

1975

Luldalens Ila S32968/72 ham  S. Persson, Kilafors

1976

Dana S11282/73  ham   Gunnar Larsson, Järvsö 

1977

Piia S21982/74 rr fin   Ingemar Alin, Uppsala 

1978

Stoj S25363/75    fin    O. Gustavsson, Järvsö

1979

Zang S22583/79    ham  Bernt-Olov Olsson,Edsbyn 

1980

Stoj S34085/79  ham  Astor Larsson, Voxnabruk

1981

Järvsöbos Roy S46214/77 ham  Finn Arvidsson, Bollnäs 

1982

Micko S43294/78   fin  Nils Olsson, Alfta

1983

Dreva S50284/80  fin  Owe Karlsson, Skutskär 

198

Zanga S11118/84  ham  Stig &Åke Lindh, Edsbyn 

1986

Turfa S21462/85  ham   Stefan Olingemar, Järvsö 

1987

 Iita SF303010/85     fin    Sven Bergström,Hudiksvall

1988

Zindy S39702/87  ham  Ulla Häll, Bollnäs 

1989

Ego S34045/87  fin       Bror Löjdström, Ilsbo 

1990

Finn-Olles DikkoS18984/89 fin   Lars Backström, Delsbo 

1991

Jössebo Jankko S43819/90  fin     Bo Englund, Ockelbo 

1992

Bybergets Ante S28448/91 fin Göran Bredin, Näsviken 

1993 

Magatjärns Zero S28389/92 ham  Ulla Häll, Dalfors 

1994

Skogskarens Zita S46477/92 ham   Stefan Persson, Rengsjö 

1995

Addo S29732/94     fin  Torbjörn Panth, Ockelbo 
1996 Elton S19630/95 fin  Bo Englund, Ockelbo 

1997

Järvsöbos Zeb II S22519/96 ham  Germund Freimuth, Gävle 

1998

Berox Arvid  S39402/97 sch  Sten Nilsson, Färila 

1999

Lövlidens Ville S27329/98 fin  Lennart Olsson, Alfta

2000 

Högbrons Rai S25236/99 fin  Urban Berglund, Färila 

2001

Lunnavikens Cicero S35536/2000 ham   Pär Sjölin,Norrala 

2002

Kilbackens Raju-Ville S23207/2001 fin  Erkki Ylinen, Åmots - Bruk 

2003

Foxdalens Kaisa S31520/2002 fin Reino Unosson, Edsbyn

2004

Finntjärns Stej S41645/2003 ham  Sölve Johansson, Alfta 

2005

Sidskogsbergets CenitaS45066/2004

sch Christian Jonsson, Järvsö

2006

Foxdalens Liston S26998/2005 fin Göran Eriksson, Lillskog 

2007

Kaskgårdens Atlas S50376/2006 fin   Peter Knapp, Hennan 

2008

Kroonmäen SallyS38524/2005 fin    Lars Backström, Delsbo 

2009

Kilbackens Raju-Alma S39880/06 fin   Lars-Axel Andersson , Edsbyn 

2010

Roy S28731/09 fin   Kent Åkerlund Gävle 

2011

Hagets Hugo S 52238/2009  Ham  Magnus Brändeskär Forsbacka

2012

Kroonmäen HemppaSE53006/2010  fin  Daniel Lingman,Trönödal 

2014

Bomarkens Zeline s29811/2009 ham Hans & Gunilla Karsbo,Åsen.

2015

Kroonmäen Alma SE53002/2010 Fin Per-Erik Strid Rengsjö.

2016

Hagets Bira SE 47593/2011 Ham Krister Björkman,Årsunda

2017

Bomarkens Ziva SE46371/2014 Ham Gunilla & Hans Karsbo,Edsbyn.

2018

Vidstigens Meja SE37544/2014 

Fin Patrik Hansson, Gnarp

Minnapokalen 1989

Schiller

Sven Gustavsson, Järvsö

 

Statuter

 

Pokalen är ett vandringspris, varom det tävlas vid Gävleborgs läns Stövarklubbs jaktprov och utställningar.

Hund/tik som erövrar inteckning i priset skall samma kalenderår vid utställning erövra lägst 2:a pris i ukl, samt lägst 1:a pris ökl, alternativt 2:a pris i elitklass vid jaktprov.

Bästa prestation vid jaktprov tilldelas priset.

 

Hund/tik rangordnas enligt följande

 

  1.      Rangordna enligt följande: Pris ekl i första hand. Bästa dagsprestation jämföres med 1:a pris i ökl.
  2.     Har hund/tik utfört samma prestation, tilldelas hund/tik med RR inteckningen i priset.
  3.     Har två eller flera hundar/tikar samma prestation vid jaktprov alt. RR, tilldelas inteckningen, priset yngsta hund/tik.

 

Priset tillfaller för alltid hundägare som erövrat inteckning i priset med tre olika hundar utan ordningsföljd.

 

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                        Ägare

 

1989              Hammarskogens Acke S40812/84         Sten Nord, Bollnäs

1990              Susa S41451/86                                        Nils Lantz, Järvsö

1991              Simon S38078/85                                     Göran Bredin, Näsviken

1993              Gräsbergets Molly S30519/89                  Hans Engstedt, Ockelbo   

1995              Jägarmyrens Turbo II S14930/91             Reidar Engström, Söderala                     

1996              Klotrollets Freddy S38325/89                 Sören Strandberg, By-Kyrkby
1997              Buholmens Steja S26874/95                    Stig Malm, Kilafors

1998              Dolly S29154/94                                      Jonas Skoglund, Holmsveden

1999              Gräsbergets Mick S40003/97                   Magnus Simonssson, Ockelbo

2000              Gräsbergets Mick S40003/97                   Magnus Simonssson, Ockelbo

2001              Berox Arvid S39402/97                           Sten Nilsson, Färila

2002              Riska S28469/97                                      Tord Wästerhed, Valbo

2003              Lindalunds Isak S25858/2001                 Annelie & Sven-Olov Lindgren ,Sandviken

2004              Kölsjöns Zingo S43591/2000                  Sten & Hans Nordh, Bollnäs

2005              Käbbaskogens Idor S32977/2002            Anders Fahlberg, Delsbo

2006              Budbergets Ginza S41011/2003              Dan Håkansson, Hedesunda

2007              Sidskogsbergets Cia S45068/2004           Kurt Östlund, Valbo

2008              Utdelas ej.

2009              Utdelas ej.

2010              Utdelas ej.

2011              Gräsbergets Tina S 47493/2007               Sch         Magnus Simonsson Ockelbo

2012              Utdelas ej

2013             Utdelas ej

2014-15        Utdelas ej

2017              Jamesson Se 45416/2015                        Ham   Simon Molarin,Kårböle.

2018             Gästrikerävens Guss SE38670/2016          Sch    Magnus Simonsson, Ockelbo

 

 

                     

Olof Hjorts vandringspris SILVERHORNET

 

Vandringspriset skänktes 1931 av bruksdisponent Olof Hjort till GUV Stövarklubb (Gävleborg Uppland Västmanland stövarklubb). Klubben delades 1959 när Gävleborgs Läns Stövarklubb bildades och priset ägs sedan dess gemensamt av Uppland-Västmanlands Stövarklubb Gävleborgs Läns Stövarklubb.

Statuterna var ursprungligen skrivna för koppeljakt och med dessa statuter erövrades två inteckningar;

1931 av hundarna Stella och Zäta, ägare B Alexandersson

1938 av hundarna Max och Jäntan-Gävle, ägare E Söderström Gysinge

 

Statuterna befanns dock inte tillämpbara varför nya stadgar fastställdes 1957 med följande statuter;

Priset avser att främja avel av ädla stövare.

  1. Vid provet skall samma      ägare deltaga med minst två hundar, vilka skola vara inbördes släkt i rakt      nedstigande led.
  2. Båda hundarna skola vid      provet ha tilldelats pris, varav den ena 1:a pris. Priset må tagas vid      drev på hare eller räv. Vinnande hund skall vara rådjursren.
  3. Båda hundarna skola vid utställning      ha tilldelats minst 2:a pris i öppen klass.
  4. Priset tillfaller för      alltid den som erövrat detsamma tre gånger. Vinnare skall vara bosatt inom      klubbarnas verksamhetsområde och ha varit ägare till hundarna sedan en tid      av minst 6 månader före provet.
  5. Bästa prestation vid      jaktprov är utslagsgivande vid lika ställning mellan hundarna.

 

Under den tid dessa stadgar gällde vann endast ett ”ekipage” en inteckning i priset.

1974/75 Zenta 20487/72rr och Jch Nyåkers Exy 20641/68rr ägare Arne Noren Kolsva

 

Statuterna befanns vid en genomgång 2004 återigen vara ”omodernt” formulerade och inte tillämpbara varför de skrevs om med andan i de ursprungliga statuterna så opåverkade som möjligt.

De statuter som gäller idag innebär kort att den hund, representerande U-VStkl eller GvlStkl, som placerar sig bäst vid SM för Hare/Räv vinner en inteckning, förutsatt att hunden vid tävlingen erövrar pris i Ekl och inte har  tilldelats ”S” i någon egenskap.

Kraven på rådjursrenhet och utställningsmerit gäller oförändrade med anpassning till gällande utställningsregler.

Den som vinner tre inteckningar med minst två olika hundar som är släkt i rakt nedstigande led vinner priset för alltid.

 

Inteckning har efter år 2004 vunnits av följande hundar:

2004                    Ej utdelat. Ingen behörig.

2005   Fin. S36339/99    SJch SUch Härvsta Frida          äg. Lennart Andersson Hedesunda (3:a ekl)

2006                    Ej utdelat. Ingen behörig.

2007   Fin. S43535/2003  SJch SUch Kroonmäen Jesse   äg. Ulf Embretsen Färila (2:a Ekl)

2008   Ham. S28566/2003 Jch King                                 äg. Jarmo Törbacka Hallstavik (2:a Ekl)

2009                    Ej utdelat. Ingen behörig.

2010                    Ej utdelat. Ingen behörig.

2011   Ham. S42082/2004 SJch SUch Hagets Tussi           äg. Karl Engvall, Kågbo. (1:a Ekl – SM-vinnare)

2012                    Ej utdelat

2014-15    Fin  SE19880/2010 Villipuron Kusti                  äg: Jörgen Nyberg ,Delsbo.

2016         utdelas ej

2017     Fin s54294/2009 Jäniskamun Silva                     äg: Jörgen Nyberg,Delsbo. 

 

 

  

Sölve Johanssons Vandringspris 2009

Tjärlyra

Vackraste stövaren

Statuter

  • Priset      kan endast erövras av hundar,vars ägare tillhör Gävleborgs läns Stövarklubb och inom dess provverksamhet. Skall varajaktprovsmeriterad  > 2:a ökl.
  • Alla      stövarraser får tävla om priset
  • Priset      delas ut för alltid, när det erövrats      för tredje gången, av samma ägare.

 

       För att särskilja hundarna åt:

 

 

-    Rankas enligt utställningsbestämmelserna,

 

-    Högsta jaktmeriter

 

-    Yngsta hunden.

 

 

 

Vinnare
WSG

År

Hund   Ras   Ägare

2005

  Finntjärns Stej S41645/2003    Ham       Sölve Johansson, Alfta

2006

  Knådas Bejci S39097/2004               Fin     Ingemar Östergrens, Edsbyn

2007

  Nybovallens Freja S28316/2005      Ham      Folke Helmersson, Edsbyn

2008

  Foxdalens Nora S20106/2007           Fin         Reino Unosson, Edsbyn

 

Vinnare               
GvlStk

År

Hund   Ras  Ägare
2009 HäsenskogensWilmaS26422/07 Fin    Stefan o Rober Larsson, Hedesunda

2010

JonErsgårdensAsta S50372/07 små  Olof Lundin, Edsbyn

2011

Järuskamun SilvaS54294/2009 Fin  Jörgen Nyberg ,Delsbo
2012            
HögbronsHiila SE39589/2011 Fin Jörgen Nyberg ,Delsbo 

2014

HögbronsHiila SE39589/2011

Fin

Jörgen Nyberg ,Delsbo 

Vinns för alltid av Jörgen Nyberg, Delsbo .

 

 

 

Skallpokal för Hamiltonstövare 1986

Gunnar Larsson, Järvsö

 

Statuter

 

Priset utdelades första gången vid årsmötet 1986, för provåret 1985.

  1.       Priset är ett vandringspris och ägaren får ett diplom som visar priset.
  2.       Om priset erövrats tre gånger av hundar tillhöriga en och samma ägare, får ägaren behålla priset. Dock kan priset ej erövras med en och samma hund i tävlan alla tre gångerna.
  3.      Priset får endast utdelas till stövare, som vid klubbens prov erövrar lägst 2:a pris i öppenkl/elitklass. (Dispensprov)
  4.      Priset tilldelas den hund, som vid provet visar sig äga det bästa skallet. Därvid tillämpas emellertid även kvalitetsbedömning på så sätt, att priset endast får tillerkännas hund med      fullgott skall motsv 5 eller 6. Vid likvärdighet i fråga om skall bör övriga egenskaper vara utslagsgivande.
  5.    Vid bedömning skall hänsyn tagas till skallets hörbarhet, klangfullhet och ändamålsenlighet, motsv 5 eller 6. Skallmarkering och väckning på tappt minst 4p.
  6.    Hund, som på grund av för stor löshet nedsättes från 1:a till 2:a pris, anses icke ha ett ändamålsenligt skall.

 

Hunden skall bör vara:

-          Flertonigt , mycket god hörbarhet.

-          Skallmarkering och väckning på tappt skall vara minst god.

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                                             Ägare

 

1985              Pia S25900/82                                          Yngve Jansson, Älvkarleby

1986              Zeppo S58127/81                                     Hans Karsbo, Edsbyn

1987              Liljansvallens King S51006/82                  Erik Abrahamsson & Arvid Raud,Storvik                               

1988              Nybovallens Sessan S34937/82                 Gunnar Sigfridsson, Edsbyn

1989              Seja S44199/84                                        Erik Östberg, Hudiksvall

1990              Norrdrivans Prima S29542/86                  Rolf Persson, Järbo

1991              Hoadalens Dolly S30284/84                     Mats-Erik Källman, Näsviken

1992              Harlyckans Mirra S58756/87                   Gust Högman, Rengsjö

1993              Tjärholmens Cesar S39672/90                Anders Jonsson, Järvsö

1994              Harlyckans Lord S23054/91                    Mats Jonsson, Rengsjö

1995              Hetseryds Filip S55758/92                      Lars Sjölin, Bergby

1996              Rotebos Gunde S44801/92                      Erik Olsson, Järvsö

1997              Hetseryds Filip S55758/92                      Lars Sjölin, Bergby

 

1998              Brindsjöstugans Roy S39553/94              Bengt Blomqvist, Ljusne

1999              Nybovallens Ronja S23732/94                 Alf Lindh, Edsbyn

2000              Måndagsfallets Lina 25403/98                 Nils Magnusson, Edsbyn

2001              Glaskogens Elton S40420/99                   Gunnar Karsbo, Edsbyn

2002              Måndagsfallets Ila S25401/98                  Torsten Josefsson, Edsbyn

2003              Boskogens Akka S35629/99                     Ingemar Östergrens, Edsbyn

2004              Basttjärns Traj S31310/98                      Rory Johansson, Hudiksvall

2005              Anja S20424/2002                                  Lena & Stig Hansson, Viksjöfors

2006              Pang S29364/2001                                 Karl-Åke Wiik, Åmots-Bruk

2007              Ollevikens Zack S41756/2005                Mats-Erik Lindqwist, Bjuråker

2008              Hagets Kasper S36975/2006                  Örjan & Mårten Strömberg, Hedesunda

2009              utdelas ej

2010              Västbovallens Key S                                   Staffan Ladänges, Edsbyn

2011              Bomarkens Zeline S29011/2009              Gunilla/Hans Karsbo Edsbyn

2012              Hagets Kasper S36975/2006                    Mårten&Örjan Strömberg Hedesunda

2014             Krokbuans Driva SE37486/2011                Patrik Nilsson,Rengsjö

2015             Rödstamons Sixten SE43001/2012           Bo Lejdström,Åshammar.

2016             Hagets  Bira  SE 47593/2011                   Krister Björman,Årsunda.

2017             Snökullens Zlatan se26748/2014             Per-Olov Johansson,Bollnäs.

2018             Hartrajens Scott SE35746/2016               Östen Sving, Delsbo

 

 

 

Kilbackenspokalen för Finsk stövare

                 Erkki Ylinens Vandringspris 2011

 

Statuter

 

  1. 1.      Priset är ett vandringspris och ägaren får ett diplom som visar priset.
  2. 2.      Om priset erövrats tre gånger av hundar tillhöriga en och samma ägare, får ägaren behålla priset. Dock kan priset ej erövras med en och samma hund i tävlan alla tre gångerna.
  3. 3.      Priset får endast utdelas till stövare, som vid klubbens prov erövrar lägst 2:a pris i öppenkl/elitklass. (Dispensprov)
  4. 4.      Priset tilldelas den hund, som vid prov visar sig äga det bästa skallet. Därvid tillämpas emellertid även kvalitetsbedömning på så sätt, att priset endast får tillerkännas hund med fullgott skall motsv 5 eller 6. Vid likvärdighet i fråga om skall bör övriga egenskaper vara utslagsgivande.
  5. 5.    Vid bedömning skall hänsyn tagas till skallets hörbarhet, klangfullhet och ändamålsenlighet, motsv 5 eller 6. Skallmarkering och väckning på tappt minst 4p.
  6. 6.    Hund, som på grund av för stor löshet nedsättes från 1:a till 2:a pris, anses icke ha ett ändamålsenligt skall.

 

Hunden skall bör vara:

-          Flertonigt , mycket god hörbarhet.

-          Skallmarkering och väckning på tappt skall vara minst god.

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                                             Ägare

 

2011              Korssjötorpets Skimra S44579/2008                     Bengt-Göran Hansson Vallsta

2012              Roosgårdens Tiila S 37434/2008                           Peter Eriksson Hedesunda

2013              Lolita s32512/2009                                               Leif Krants,Bjuråker

2014-15        Bergnäsets Bosse SE42277/2011                            Tord Stoltz,Bergsjö.

2016            Vitskärsuddens Miska  SE 36094/2010                     Stig Allan Jakobsen,Hassela.

2017            Jäniskamun Silva   S54294/2009                             Jörgen Nyberg,Delsbo.

2018             Kroonmäen Jack SE66212/2010                             Kjell-Arne Östlund,Bergvik.

 

 

 

 

Skallpokal för Schillerstövare 2008

Sten Nilsson, Färila

 

                       

 

 

Statuter

 

Priset utdelades första gången vid årsmötet 2008

  1.   Priset är ett vandringspris och ägaren får ett diplom som visar priset.
  2.  Om priset erövrats tre gånger av hundar tillhöriga en och samma ägare, får ägaren behålla priset. Dock kan priset ej erövras med en och samma hund i tävlan alla tre  gångerna.
  3.  Priset får endast utdelas till stövare, som vid klubbens prov erövrar lägst 2:a pris i öppenkl/elitklass. (Dispensprov)
  4.  Priset tilldelas den hund, som vid prov visar sig äga det bästa skallet. Därvid tillämpas emellertid även kvalitetsbedömning på så sätt, att priset endast får tillerkännas hund med fullgott skall motsv 5 eller 6. Vid likvärdighet i fråga om skall bör övriga egenskaper vara utslagsgivande.
  5. Vid bedömning skall hänsyn tagas till skallets hörbarhet, klangfullhet och ändamålsenlighet, motsv 5 eller 6. Skallmarkering och väckning på tappt minst 4p.
  6.  Hund, som på grund av för stor löshet nedsättes från 1:a till 2:a pris, anses icke ha ett ändamålsenligt skall.

 

Hunden skall bör vara:

-          Flertonigt , mycket god hörbarhet.

-          Skallmarkering och väckning på tappt skall vara minst god.

 

Vinnare

 

År                 Hund                                                                             Ägare

 

2008              Gräsbergets Tina S47493/2007                Magnus Simonsson, Ockelbo

2009              Utdelas ej

2010              Utdelas ej

2011              Jönsåsens Hilma S42437/2008                 Anders Otze`n

2012              Utdelas ej

2013             Lyeskogens Messi s52677/2009                Per Johansson,Edsbyn

2014-15       Utdelas ej.

2016             utdelas ej

2017              utdelas ej

2018              Gästrikerävens Guss SE38670/2016          Magnus Simonsson,Ockelbo