Live-rapportering KM 2019

 Uppdateringar av hundekipagen kommer ske i mån av kontakt med domare och mobiltäckning över marken.

Man kan antingen gå in på varje hund var för sig eller följa nedan där alla hundar står.

 

Slutresultat KM 2019

 

Resultat dag 1

 

Stort grattis till vinnarna!

received_720543315127500

1:a plats och klubbmästare: Rödstamnons Sixten

Med ägare Bo Lejdström.

 

2:a plats Bloksbergs Styrk

Med ägare Peter Knapp.

 

3:e plats Bagskjuldalen ́s Lissi

Med ägare Hans Kron.

 

Deltagande Hundar:

Hamilton KROKBUANS DRIVA SE37486/2011

Hamilton ROSÅDALENS THYRA SE31191/2015

Hamilton RÖDSTAMONS SIXTEN SE43301/2012

Finsk stövare BAGSKJULDALEN'S LISSI SE58843/2014

Finsk stövare BLOKSBERGS STYRK SE45918/2014

Finsk stövare GRANNÄSETS SVEA SE20951/2016

Finsk stövare LILLNIPENS EDWIN SE31268/2012

Finsk stövare BASTTJÄRNENS TROJ SE22772/2014

Hamilton LEX BIRK SE33764/2013

Finsk stövare HANDSKSMYRANS LIZA SE25482/2016

Finsk stövare KROONMÄEN JACK SE66212/2010

Finsk stövare KROONMÄEN ALMA SE53002/2010

Hamilton LILLSJÖNS GUNDE SE48572/2014

Finsk stövare GRANNÄSETS SAREK SE20950/2016

Finsk stövare KORVENNIITYN TIKKA SE42914/2012

Finsk stövare HÖGBRONS JALLU SE31247/2013

Finsk stövare HÖGBRONS VAPPU SE13900/2016

Finsk stövare HÖGBRONS PIA SE27596/2017

Hamilton HARTRAJENS SIRI SE35743/2016

 

Dag 2

07:02 Thyra släppt i ruta 18

07:05 Lissi ruta 8, släppt klockan 07:00

 07:05 Lillnipens Edwin, Gunnar Johansson innan släpp.

Resized_20190929_070328

 07:10 Lex Birk släppt 07:00

07:27 Svea är släppt på ruta 2 och är nu ute på sök.

07:27 Edwin upptag.

07:31 Lissi har efter ett kortare slagarbete fått jakt.

07:46 Edwins hare är observerad av domaren.

07:47 Gunde upptag 07:35

07:47 Liza ute på sök, inga slag än.

07:47 Fullmäktige har full koll.

Resized_20190929_074559_5805

07:51 Driva, släpp 07:00 Är nu ute på sök.

08:11 Lex Birk hittade slag 07:30

08:21 Edwin har prisdrev.

08:21 Styrk släppt 07:00. Inga slag än.

08:30 Lissi har prisdrev. Drevdjuret är hare.

08:51 Alma ligger ute på sök, inga slag än

08:53 Lissi har haft en tappt, driver nu igen.

09:09 Styrk driver. Upptag 08:56

09:15 Pia har fått upp en hare 07:30 som hon håller på benen.

09:22 Svea går på slag.

09:24 Edwin har tappt för tillfället.

09:35 Styrk har tappt.

09:48 Lissi driver vidare.

09:57 Thyra har inte hittat slag.

09:59 Alma söker på, inga slag än.

10:03 Inga slag för Driva än, gör en förflyttning.

10:05 Liza är kopplad och släppt på nytt.

10:08 Styrk har klarat av en tappt men har nu en vägtappt.

10:16 Nytt släpp för Driva.

10:21 Edwin har dötappt.

10:23 Full tid för Lissi, koppling pågår.

10:51 Prisdrev för Gunde, dötapp. Nytt släpp nu.

11:01 Edwin är släppt på nytt.

11:02 Styrk dödtappt på vägen. Släppt på nya marker.

11:03 Tikka avbryter provet på ruta 13.

11:22 Thyra har fortfarande inte funnit slag.

11:34 Lizas prov avbryts före 5 Tim på ägarens begäran.

12:02 Driva hittar inga slag än.

12:06 Lissi släppt och är på sök.

12:12 Styrk söker, inga slag än.

12:23 Edwin är fortsatt ute på sök.

12:29 Sixten upptag hare konstateras prisdrev.

12:43 Lissi kopplad och provet avslutas.

12:48 Nytt upptag med Edwin.

13:40 Svea kopplad och avslutar provet kl.13:18

13:40 Thyra kopplad och provet är avslutat.

13:51 Styrk ute på sök i nytt område.

14:01 Dötappt Edwin.

 

 

Rapportering dag 1

 

07:04 Sixten är släpt på ruta 18.

07:07 Alma är släppt på ruta 17.

07:09 Jallu är släppt på ruta 5, går nu på slag.

07:13 Driva är släppt och ligger ute på sök.

07:10 Pia släptes 07:04 och är ute på sök.

07:14 Pia har slag

07:22 Troj är släppt på ruta 1 och är ute på sök.

07:29 Styrk är ute på sök, inga slag än.

07:54 Svea är ute på sök på ruta 7.

08:03 Pia jobbar vidare på slag.

08:05 Styrk på slag vid 08:00

08:06 Handskmyrans Liza släpptes 07:00 på ruta 8 och är ute på sök.

08:07 Grannäsets Sarek släptes på ruta 13 och går på slag.

08:11 Driva gör fina sökturer men inga slag än.

08:14 Troj har kommit på slag klockan 08:05

08:15 Styrk får upptag klockan 08:12

08:17 Sixten söker på.

08:20 Siri har släppts på ruta 19 är nu på slag.

08:26 Liza sölder vidare, inga slag ännu.

08:27 Jallu slag 600 meter, ännu inget upptag.

08:40 Såg Styrks hare på drev.

08:45 Svea går på slag.

08:45 Driva markerar på slag 08:28.

08:47 Alma söker ut bra på ruta 17, inga vettiga slag ännu.

08:48 Troj går fortfarande på slag. Blåser lite och duggregnar.

09:04 Svea upptag.

09:06 Styrk driver fortfarande.

09:09 Gunde har inga slag.

09:15 Sixten går nu på slag.

09:26 Pia har släppt slaget och nu har vi därför gjort en förflyttning och nytt släpp.

09:27 Driva jobbar på med slaget men inget upptag än.

09:34 Pia har hittat nya slag.

09:38 Liza letar vidare men inga slag.

09:41 Sixten upptag, hare konstaterat.

09:47 Troj går fortfarande på slag.

10:00 Styrk diver fortfarande.

10:07 Upptag med Troj 10:03

10:16 Pia har upptag och haren har visats sig.

10:18 Drivar stretsar på med slagen.

10:23 Stryrk ropades in på drev då han var tyst en stund på 200 m. Koppling 10:20

 10:31 Traktbyte och nytt släpp för Styrk.

10:32 Driva har upptag.

10:35 Svea får dötappt, nytt släpp i ruta 7.

10:35 Ruta 4. Upptag 08:35 Tappt för tillfället, prisdrev.

10:36 Liza har troligen fått slag.

10:39 Troj driver en hare. Haren sedd, Troj är 2 minuter efter. Regnar

10:48 Styrk är ute på sök.

10:51 Tikka ruta 20. Släpp 07:00 Slag 08:09 går fortfarnde på slag 10:50

10:53 Svea har nya slag.

10:57 Liza upptag.

10:58 Sixten prisdrev.

11:04 Troj Prisdrev, driver fortfarande.

11:06 Handskmyrans Lizas drevdjur blev observerat av domaren, det är en hare.

11:08 Styrk söker fortfarande men inga slag.

11:24 Pia fick dötapp, koppling med förflyttning och nytt släpp ska göras.

11:36 Alma har kopplats och förflyttat inom ruta 17. Hon har nu varit ute på en längre sökrunda.

11:39 Tikka upptag 11:30

11:49 Liza har prisdrev, tappt nu.

11:55 Driva har tapp för tillfället.

11:56 Troj har för tillfället tappt.

12:15 Provet avbryts och hunden kopplas.

12:27 Liza driver igen.

12:28 Svea jobbar på slag.

12:35 Alma verkar ha väldigt svårt att hitta slag idag. Har kopplats och gjort en längre förflyttning och Alma är nu lös igen och ute på sök.

12:41 Tikkas Hare sedd.

12:44 Sixtens hare kröp. Nytt släpp.

12:44 Lillnippens Edwin. Släpp 07:00 Slag 10:25 Går fortfarande på slag.

12:53 Troj Dötappt.

12:55 Siri avbryter och kopplar 12:50

12:57 Troj provet avslutat.

13:09 Liza driver fortfarande.

13:39 Edwin går fortfarande på slag.

13:44 Högbrons Pia provet avslutat.

14:00 Full tid på Liza, kopplad och provet avslutas.

14:05 Svea bryter med koppling 14:00

14:54 Almas prov är avslutat.

15:17 Lillnippen Edwin kopplad 15:01

 

20190602_141136

Uställningen i Alfta

 

Tack medverkande och deltagare som har sett till att vi hade en så bra utställning i Alfta den 2:a Juni 2019. Vi fick se många fina stövare, totalt var det 43 hundar anmälda med 1 Uppfödargrupp & 1 Avelsgrupp.

Vi hade lite olika raser och många fina hundar, anmält var:

19 Finskstövare, 1 American Foxhund, 3 Schillerstövare, 2 Luzernstövare, 6 Smålandsstövare 1uppfödargrupp 1 avelsgrupp, 14 Hamiltonstövare 1 Uppfödargrupp och 9 Beagles delade ring med oss.

 

20190602_141536

BIS blev Hamiltonstövaren J RR ÅHLSTIGENS ELLA SE59971/2014 med ägare Karl Sundblom, Östansjö.
 
20190602_121317
BIS 2 Luzerner J MOLLE SE44257/2016 med ägare Evald Häll, Järvsö.
 
20190602_113902
BIS 3 Finskstövaren J DAGLEGANS FIXXA SE32838/2017 och ägare Fredric Lööv, Sätra.
 
20190602_125219
BIS 4 Smålandsstövaren FÖRNEBOS JACKO SE21592/2016 med ägare Filip Hansson, Bjursås.
 
20190602_120159
Reserv BIR Schillern J GRYNNINGSTIMMENS ERIS SE44893/2015 Med ägare Malin Norstedt, Enviken.

 

 

Årsmötet 2019

Tack för ett trevligt & lyckat årsmöte även detta år!

 

Vi började med seminarium klockan 10 då Mårten strömberg gick igenom arbetet och förbättringar med KM samt disskutionerna på sociala medier.


Håkan Holmgren gick igenom funktioner på Hundprov & Hitta.Stovare.

20190428_112600


Stig Wernersson pratar om behovet av uppföljning av stövarnas utveckling genom tiderna samt behovet
av en målsättning med framtida utveckling av förmågorna, det skulle behövas en problemanalys av
förmågor som kan behövas utvecklas. Vi får tacka Stig för sin genomgång och även senare för jobbet som Mötesordförande.

20190428_115029

 

Efter en kort fikapaus började vi med årsmötet klockan 12.

Vi gick igenom dagsordningen, budgetar & resultat, verksamhetsplanen, etc. 

Jobbet med protokollet pågår nu och kommer komma ut inom kort på hemsidan.

 

Våra medlemmar önskade förvalta ekonimin mer genom ex. ungdomsjakter & utbildningsjakter.

Domarersättningen beslutades höjas till 300: - från 200: -.

Styrelsens förslag om prishöjning från 500: - till 600 : - för rörligt elitprov fastslogs.

Frågan om radering av fri start för hundens första jaktprov eller utställning lyftes där medlemmarna beslutade ha kvar den fria starten vid hundens första jaktprov för att locka fler att starta sina stövare på jaktprov.

Gratis utställningsstart uteblev dock då det blir administrationsproblem med nya utställningssystemet som kommer.

 

Vi tackade av våran styrelsemedlem & medlemsansvarig Gunnar Johansson, som fick en fin tavla som tack för hans uppdrag. Tack Gunnar för bra arbete!

 

20190428_131806

 

Vandringspristagarna & 1:a, 2:a & 3:a på KM fick sina priser. Det finns separata inlägg om pristagarna här på startsidan!

Vi tackar även årets funktionär: Glenn Andersson

Samt den domare som dömt flest prov denna säsong, 10+, Hans Kroon

Dessa två tackas av för deras gedigna arbete för klubben med ett år gratis medlemskap.

 

20190428_132147

 

Vi tackar så mycket från styrelsen alla som ställt upp & medverkat, kul att se så många medlemmar engagera sig!

 

För er som ej kunnat deltaga men är nyfiken på handlingarna så hittar ni dem fortfarande nedan:

 

Föredragslista

Ordförande har ordet

Verksamhetsberättelse  (Bilaga 1)

Resultatsrapport 2019 & Balansrapport 2019 (Balaga 2)

Revisionsberättelse 2019 (Bilaga 3)

Verksamhetsplan 2019 - 2020 (Bilaga 4)

Budget 2019 (Bilaga 5)

Jaktprovsprogram 2019 - 2020 (Bilaga 6)

Utställningar 2019 (Bilaga 7)

 

 

Vinnare av Vandringspriser 2019

 

Hundhällens RR-horn                                                    Bo Ros VP

Gästrikerävens Guzz                                                                  Gästrikerävens Guzz

  SE38670/2016                                                                          SE38670/2016

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                              Magnus Simonsson Ockelbo

 

Allan Rehmströms VP                                                     Minna pokalen

Gästrikerävens Guzz                                                                    Gästrikerävens Guzz

SE38670/2016                                                                               SE38670/2016

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                                ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo

 

Skallpokalen Schiller                                                         Skallpokalen Finsk Stövare

Gästrikerävens Guzz                                                                      Wertti

SE38670/2016                                                                                SE29570/2017

ÄG: Magnus Simonsson Ockelbo                                                  Kasper Eklöf Torsåker

 

Skallpokalen Hamilton                                                        KamrerB Friesendahls VP

Hagets Bira                                                                                       Högbrons Pia

SE47593/2011                                                                                   SE27596/2017

Krister Björkman Årsunda                                                                Jörgen Nyberg Delsbo

 


Gustav Pettersson VP                                                         Silverhornet

Bloksbergs Styrk                                                                               Ingen Utdelning

SE45918/2014

Peter Knapp Ramsjö

 

Ockelboutställningen 2019 genomfördes den 27:e April lyckat!

Vi fick se många fina hundar och det var ovanligt hög klass genomgående.

images

Vi vill tacka vår sponsor Four Friends som sponsrat med hundfodersäckar till vinnarna!

 

 

 

 '

 

 

Ordningen BIS Blev nr 1 Finskstövaren:

BIR HANDSKMYRANS FREYA SE 32585/2017 ÄG BENGT-ÅKE SKOG, ÅRSUNDA
 
BIM MANVALLENS RIKI SE30820/2016 ÄG. MORGAN LJUNG, BJURÅKER
 

Finsk

 

Smålandsstövaren:

BIR FÖRNEBOS MILLE SE49867/2017
                                                                                       ÄGARE TILL BÅDA ÄR ULLA BJÖRKLIN, JÄRVSÖ
BIM FÖRNEBOS NETTA SE 39592/2018
 
Smålands
 
Sabueso Espanol:
 
BIR CONCHA SE41244/2016 ÄG ANN-CHARLOTTE ANDERSSON, ÅRSUNDA
 
Sabueso Espanol
 
Schillerstövaren:
 
BIR SEJCH Iza SE17552/2015 Äg. Hans Åberg, Enviken 
Iza blev också SEUCH
 
Schiller
 
Reserv:
Hamiltonstövaren:
 
BIR KNEKTAVALLENS SITA SE38663/2016 ÄG CONNY HEDQVIST, MÖKLINTA
 
BIM NILSDREVETS ZACCO SE32618/2018 ÄG STEFAN WALL, JÄTTENDAL
 
Hamilton

Nu har det lanserats en ny sida som jaktprov ska anmälas igenom från Svenska Stövarklubben som nu blir mer rikstäckande där alla lokalklubbar ingår i det nya systemet. 

Vår sida är då:

 

www.stovare.hundprov.se/gbsk

                            

                Vinnare av DM i Strömsund och vidare till SM.

                          SE37486/2011 RR Such Sjch Krokbuans Driva.

                          Äg:Patric Nilsson,Rengsjö.

                          !cid_IMG_009711

                      

 

Stort grattis till Hamiltonstövaren Krokbuans Driva och ägaren Patric Nilsson till en fantastisk fin prestation på DM i Strömsund! Lycka till på SM!

Hälsningar Mårten Strömberg, Ordförande

     

 

Med en titt i backspegeln så har vi haft tur med väder och vind när KM 2018 genomfördes i Hasselaskogarna. Hösten har verkligen visats sig från sin vackraste sida.

Ifrån arrangörssidan så vill vi rikta ett stort tack till domare, vägvisare, Hassela Ski Resort (Boende) samt Holmen Skog som upplåtit sin marker till provet. Utan dessa aktörer så hade det inte blivit något KM.

 

 

KM Hassela 2018 

Resultat.

1:a plats och klubbmästare Bloksbergs Styrk/ Peter Knapp Ramsjö

2:a plats Högbrons Jallu/ Börje Olsson Bergsjö

3:a plats Krokbuans Driva/ Patric Nilsson Rengsjö

Dessa tre ekipage kommer att representrera Gävleborgs läns stövarklubb på DM i strömsund i mitten på oktober. 

 

Start och resultatlista KM Hassela 29 - 30 september 2018
Ras Hund   Ruta Domare Drev/poäng Pris Pris Ekl Tot Plac.
FIN Lillnipens flamma SE43063/2013 Dag 1 29/9  19  M-O Ljung  0/10  0    
  Lennart Halvarsson Njutånger Dag 2 30/9    Startar ej dag       0  
FIN Vidstiges Meja SE37544/2014 Dag 1 29/9  12  L. Andersson  92/50  2    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9  15  K. Gustavsson  69/46  3  3  6
FIN Lillnipens Frej. SE43066/2013 Dag 1 29/9  15  K. Gustavsson  49/46  3    
  Magnus ström Iggesund Dag 2 30/9  7  J.Gräntz  15/19  0  0  
HAM Bomarkens Zeline S29011/2009 Dag 1 29/9  14  O. Lindqvist  50/48  3    
  Gunilla Karsbo Edsbyn Dag 2 30/9  8  S. Larsson  103/54  2  3  5
FIN Alapörkän Kiia SE13048/2017 Dag 1 29/9  5  T. Knapp  0/7  0    
  Jan Wilhelmsson Hudiksvall Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lillnipens Edwin SE31268/2012 Dag 1 29/9  6  B.O Olsson  46/46  3    
  Gunnar Johansson Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Hagets Bira SE47593/2011 Dag 1 29/9  4  G.Freimuth  120/57  1    
  Krister Björkman Årsunda Dag 2 30/9  6  B.O Olsson  23/17  0  3  7
FIN Bloksbergs Styrk SE45918/2014 Dag 1 29/9  2  A-K Södergård  120/57  1    
  Peter Knapp Ramsjö Dag 2 30/9  18  T. Öhman  50/54  3  2  1
HAM Lex Birk Festis SE33764/2013 Dag 1 29/9  17  H.E Eriksson  0/10  0    
  Pär Sjölin Norrala Dag 2 30/9  9  J.Westermark  0/10  0  0  
FIN Bagskjuldalen´s Lissi SE58843/2014 Dag 1 29/9  3  M-O Eriksson  32/20  0    
  Hans Kron Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Kroonmäen Alma SE53002/2010 Dag 1 29/9  8  S.Larsson  120/55  1    
  Per-Erik Strid Rengsjö Dag 2 30/9  13  E. Åberg  62/47  3  2  4
HAM Rosådalens Thyra SE31191/2015 Dag 1 29/9  9  J.Westermark  120/55  1    
  Håkan Holmgren Hedesunda Dag 2 30/9  14  O.Lindqvist  0/4  0  0  
FIN Högbrons Jallu SE31247/2013 Dag 1 29/9  16  A.Svahn  49/50  3    
  Börje Olsson Bergsjö Dag 2 30/9  1  K. Bergström  120/58  1  2  2
HAM Näslyckans Stoj SE29121/2011 Dag 1 29/9  11  M.Byman  95/51  2    
  Kalle Wiik Åmotsbruk Dag 2 30/9  19  M.O Ljung  0/8  0  0  
FIN Högbrons Ronja SE39591/2011 Dag 1 29/9  13  E.Åberg  0/9  0    
  Lars Högström Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lunnsjöns Selma SE57058/2011 Dag 1 29/9  18  T.Öhman  22/18  0    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Bomarkens Sune S29017/2009 Dag 1 29/9  10  M.Strömberg  29/15  0    
  Lena Wickberg Norrala Dag 2 30/9    Startar ej      0  
HAM Hartrajens Siri SE35743/2016 Dag 1 29/9  1  K.Bergström  120/52  1    
  Bo Eliasson Storvik Dag 2 30/9  17  H.E Eriksson  0/6  0  0  
HAM Krokbuans Driva SE37486/2011 Dag 1 29/9  7  J.Gräntz  56/52  3    
  Patric Nilsson Rengsjö Dag 2 30/9  5  T. Knapp  120/53  2  3

 

 

 

 

 

 

 

 

Besökare idag: 11
Denna månad: 807
Totalt: 162827

FÖRETAG SOM STÖDJER GÄVLEBORGS LÄNS STÖVARKLUBB 

header_logo DELSBO        

Svedea.gif   

 image001SÖDERHAMN 

header-object     

logga

jj-banner_stovarklubb_2015-06

 

torsdag
21
november
Helga, Olga

2019
Vecka 47

Nu finns mössor, kepsar & termos att köpa med våran logga på.

Marinblå mössa med "Gävleborgs stövarklubb loggan"
Marinblå keps med modernt stuk och bra passform, även den med loggan.
Pris: 100 kr/styck.
Pris för både keps & mössa: 150kr
(finns hos styrelsemedlemmar till försäljning)
Pris : Termos 250 kr
 december 2019 
1sön
» Hennan
1:a söndagen i advent
Oskar, Ossian
2mån
Beata, Beatrice
3tis
Lydia
4ons
Barbara, Barbro
5tor
Sven
6fre
Nikolaus, Niklas
7lör
Angela, Angelika
8sön
2:a söndagen i advent
Virginia
9mån
Anna
10tis
 Nobeldagen
Malin, Malena
11ons
Daniel, Daniela
12tor
Alexander, Alexis
13fre
Luciadagen
Lucia
14lör
Sten, Sixten
15sön
3:e söndagen i advent
Gottfrid
16mån
Assar
17tis
Stig
18ons
Abraham
19tor
Isak
20fre
Israel, Moses
21lör
Tomas
22sön
4:e söndagen i advent
Natanael, Jonatan
23mån
 Drottningens födelsedag
Adam
24tis
Julafton
Eva
25ons
 Juldagen
26tor
Annandag jul
Stefan, Staffan
27fre
Johannes, Johan
28lör
Värnlösa barns dag
Benjamin
29sön
Natalia, Natalie
30mån
Abel, Set
31tis
Nyårsafton
Sylvester