Gävleborgsläns Stövarklubb bjuder in till

Årsmöte 28/4-19

På Bygdegården Altorp, Norrala. 

Klockan 11:00 har vi genomgång av motioner

Klockan 12:00 Börjar årsmötet.

 

Vi hoppas se så många medlemmar som möjligt på årsmötet, så ni får gärna informera andra medlemmar!

Vi på Gävleborgs Läns Stövarklubb Vill tipsa om riksutställningen som i år kommer att ske i Sveg, där Sveriges vackraste stövare ska utses:

 

Jämtland och Härjedalens stövarklubb hälsar varmt
Välkommen till Riksutställningen i Sveg
den 15 juni 2019.

Plats: Storön, Sveg
Domare: Sarah Häggkvist.


Kom till Sveg och tävla om att bli Sveriges vackraste Stövare!
Eller några av de andra ärofyllda priserna så som bästa
veteran, yngsta handlern m.m.
Vi kommer under trevliga former efter utställningen ha en
grillkväll utan extra kostnad men där vi gärna ser att ni lämnar
ett bidrag. Även dessa festligheter kommer att vara på Storön,
som är väderoberoende och ligger i gångavstånd från Svegs
camping.


Kontakt och mer info Anders Olofsson, 070-5507057.
Sista anmälningsdag 10 juni
Bo gärna kvar och ta chansen att få en trevlig utställningsdag
och kväll med mycket stövarprat, god mat och många skratt!
Ring och boka boende på: 0680-130 25
http://www.svegscamping.se/priser-2019/
Anmälan och information besök Jämtland Härjedalens
Stövarklubbs hemsida.

Nu har det lanserats en ny sida som jaktprov ska anmälas igenom från Svenska Stövarklubben som nu blir mer rikstäckande där alla lokalklubbar ingår i det nya systemet. 

Vår sida är då:

 

www.stovare.hundprov.se/gbsk

                            

                Vinnare av DM i Strömsund och vidare till SM.

                          SE37486/2011 RR Such Sjch Krokbuans Driva.

                          Äg:Patric Nilsson,Rengsjö.

                          !cid_IMG_009711

                      

 

Stort grattis till Hamiltonstövaren Krokbuans Driva och ägaren Patric Nilsson till en fantastisk fin prestation på DM i Strömsund! Lycka till på SM!

Hälsningar Mårten Strömberg, Ordförande

     

 

Med en titt i backspegeln så har vi haft tur med väder och vind när KM 2018 genomfördes i Hasselaskogarna. Hösten har verkligen visats sig från sin vackraste sida.

Ifrån arrangörssidan så vill vi rikta ett stort tack till domare, vägvisare, Hassela Ski Resort (Boende) samt Holmen Skog som upplåtit sin marker till provet. Utan dessa aktörer så hade det inte blivit något KM.

 

 

KM Hassela 2018 

Resultat.

1:a plats och klubbmästare Bloksbergs Styrk/ Peter Knapp Ramsjö

2:a plats Högbrons Jallu/ Börje Olsson Bergsjö

3:a plats Krokbuans Driva/ Patric Nilsson Rengsjö

Dessa tre ekipage kommer att representrera Gävleborgs läns stövarklubb på DM i strömsund i mitten på oktober. 

 

Start och resultatlista KM Hassela 29 - 30 september 2018
Ras Hund   Ruta Domare Drev/poäng Pris Pris Ekl Tot Plac.
FIN Lillnipens flamma SE43063/2013 Dag 1 29/9  19  M-O Ljung  0/10  0    
  Lennart Halvarsson Njutånger Dag 2 30/9    Startar ej dag       0  
FIN Vidstiges Meja SE37544/2014 Dag 1 29/9  12  L. Andersson  92/50  2    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9  15  K. Gustavsson  69/46  3  3  6
FIN Lillnipens Frej. SE43066/2013 Dag 1 29/9  15  K. Gustavsson  49/46  3    
  Magnus ström Iggesund Dag 2 30/9  7  J.Gräntz  15/19  0  0  
HAM Bomarkens Zeline S29011/2009 Dag 1 29/9  14  O. Lindqvist  50/48  3    
  Gunilla Karsbo Edsbyn Dag 2 30/9  8  S. Larsson  103/54  2  3  5
FIN Alapörkän Kiia SE13048/2017 Dag 1 29/9  5  T. Knapp  0/7  0    
  Jan Wilhelmsson Hudiksvall Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lillnipens Edwin SE31268/2012 Dag 1 29/9  6  B.O Olsson  46/46  3    
  Gunnar Johansson Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Hagets Bira SE47593/2011 Dag 1 29/9  4  G.Freimuth  120/57  1    
  Krister Björkman Årsunda Dag 2 30/9  6  B.O Olsson  23/17  0  3  7
FIN Bloksbergs Styrk SE45918/2014 Dag 1 29/9  2  A-K Södergård  120/57  1    
  Peter Knapp Ramsjö Dag 2 30/9  18  T. Öhman  50/54  3  2  1
HAM Lex Birk Festis SE33764/2013 Dag 1 29/9  17  H.E Eriksson  0/10  0    
  Pär Sjölin Norrala Dag 2 30/9  9  J.Westermark  0/10  0  0  
FIN Bagskjuldalen´s Lissi SE58843/2014 Dag 1 29/9  3  M-O Eriksson  32/20  0    
  Hans Kron Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Kroonmäen Alma SE53002/2010 Dag 1 29/9  8  S.Larsson  120/55  1    
  Per-Erik Strid Rengsjö Dag 2 30/9  13  E. Åberg  62/47  3  2  4
HAM Rosådalens Thyra SE31191/2015 Dag 1 29/9  9  J.Westermark  120/55  1    
  Håkan Holmgren Hedesunda Dag 2 30/9  14  O.Lindqvist  0/4  0  0  
FIN Högbrons Jallu SE31247/2013 Dag 1 29/9  16  A.Svahn  49/50  3    
  Börje Olsson Bergsjö Dag 2 30/9  1  K. Bergström  120/58  1  2  2
HAM Näslyckans Stoj SE29121/2011 Dag 1 29/9  11  M.Byman  95/51  2    
  Kalle Wiik Åmotsbruk Dag 2 30/9  19  M.O Ljung  0/8  0  0  
FIN Högbrons Ronja SE39591/2011 Dag 1 29/9  13  E.Åberg  0/9  0    
  Lars Högström Näsviken Dag 2 30/9    Startar ej      0  
FIN Lunnsjöns Selma SE57058/2011 Dag 1 29/9  18  T.Öhman  22/18  0    
  Patrik Hansson Gnarp Dag 2 30/9    Startar ej       0  
HAM Bomarkens Sune S29017/2009 Dag 1 29/9  10  M.Strömberg  29/15  0    
  Lena Wickberg Norrala Dag 2 30/9    Startar ej      0  
HAM Hartrajens Siri SE35743/2016 Dag 1 29/9  1  K.Bergström  120/52  1    
  Bo Eliasson Storvik Dag 2 30/9  17  H.E Eriksson  0/6  0  0  
HAM Krokbuans Driva SE37486/2011 Dag 1 29/9  7  J.Gräntz  56/52  3    
  Patric Nilsson Rengsjö Dag 2 30/9  5  T. Knapp  120/53  2  3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat, högsta priser vid utställningen i Alfta 2018

BIR Finskstövare 1:a bästa stövare Basttjärnens Jossie äg Rory Johansson, Hudiksvall

BIM Handskmyrans Liza äg Lars-Åke Mickelsson, Delsbo

 

 

BIR American Foxhound 2:a bästa stövare Lockfågelns Minnesota Wild äg Mia Källberg, Sala

BIM Lockfågelns Detroit Red Wings äg Mia Källberg, Sala

 

 

BIR Hamiltonstövare 3:a bästa stövare Bomarkens Ziva äg Gunilla & Hans Karsbo, Edsbyn

BIM Bomarkens Sune äg Lena Wikberg & Lars Olsson, Norrala

 

 

BIR Schillerstövare 4:a bästa stövare Utomskogens Barka äg Berit Bodin, Vallsta

BIM Gästrikerävens Guzz äg Magnus Simonsson, Ockelbo

 

BIR Smålandstövare 5:a bästa stövare Jon-Ers Gården Arvid äg Ulla Björklin, Järvsö

 

Vinnare av vandringspriser som delades ut på årsmötet 21/4-2018.

Allan Rehnströms vp:  Gästrikerävens Guss SE38670/2016 äg, Magnus Simonsson Ockelbo

Bo Ros vp:  Lillnipens Freja se43062/2013 äg. Simon Molarin, Kårböle.

Gustav Pettersson vp: Kroonmäen Jack SE66212/2010 äg, Kjell-Arne Östlund Bergvik

Hundhällens rr-horn: Åhlstigens Ella SE59971/2014 äg, Karl Sundblom Horndal

Kamrer b Friesendahls vp: Vidstigens Meja SE37544/2014 äg, Patrik Hansson Gnarp

Minnapokalen: Gästrikerävens Guss SE38670/2016 äg, Magnus Simonsson Ockelbo

Silverhornet: Ingen utdelning

Skallpokalen

Hamilton: Hartrajens Scott SE35746/2016 äg, Östen Sving Delsbo

Finsk: Kroonmäen Jack SE66212/2010 äg, Kjell-Arne Östlund Bergvik

Schiller: Gästrikerävens Guss SE38670/2016 äg, Magnus Simonsson Ockelbo

Följande hundar fick högst pris vid utställningen i Ockelbo 2018:

Bästa stövare:  Finsk stövare Handsmyrans Liza SE25482/2016 ägare Lars-Åke Mickelsson

DSC08189

Sabueso espanol BIR Estrella SE41245/2016 ägare Tomas Franzen

DSC08125

Smålandsstövare BIR Jon-Ers Gården Arvid S50373/2007 ägare Ulla Björklin

DSC08132

Luzerner BIR Cira von der grünalp SE43686/2015 ägare Fredrik Jonsson

DSC08139

Finsk stövare BIM Handskmyrans Jokke SE32851/2017 ägare Sonia Holm

                      BIR Handsmyrans Liza SE25482/2016 ägare Lars-Åke Mickelsson

DSC08162

Hamilton BIM Snökullens Zlatan SE26748/2014 ägare Per-Olov Johansson

               BIR Rödstamons Ina SE31120/2016 ägare Sven-Olov Ivarsson

DSC08178

Siri, 10 år, visade upp en av stövarna på utställningen. Hon var en av dagens yngsta handlers.

 DSC08155

2018-05-01

Besökare idag: 34
Denna månad: 974
Totalt: 146691

 

 FÖRETAG SOM STÖDJER GÄVLEBORGS LÄNS STÖVARKLUBB 

header_logo DELSBO        

Svedea.gif   

sveaskog-logoLJUSDAL       

 image001SÖDERHAMN 

header-object     

logga

agria-djurforsakring-logo

 

jj-banner_stovarklubb_2015-06

 

tisdag
26
mars
Emanuel

2019
Vecka 13


facebookdoklogg

 december 2018 
1lör
Oskar, Ossian
2sön
1:a söndagen i advent
Beata, Beatrice
3mån
Lydia
4tis
Barbara, Barbro
5ons
Sven
6tor
Nikolaus, Niklas
7fre
Angela, Angelika
8lör
Virginia
9sön
2:a söndagen i advent
Anna
10mån
 Nobeldagen
Malin, Malena
11tis
Daniel, Daniela
12ons
Alexander, Alexis
13tor
Luciadagen
Lucia
14fre
Sten, Sixten
15lör
Gottfrid
16sön
3:e söndagen i advent
Assar
17mån
Stig
18tis
Abraham
19ons
Isak
20tor
Israel, Moses
21fre
Tomas
22lör
Natanael, Jonatan
23sön
 Drottningens födelsedag
4:e söndagen i advent
Adam
24mån
Julafton
Eva
25tis
 Juldagen
26ons
Annandag jul
Stefan, Staffan
27tor
Johannes, Johan
28fre
Värnlösa barns dag
Benjamin
29lör
Natalia, Natalie
30sön
Abel, Set
31mån
Nyårsafton
Sylvester